دلایل و انگیزه های نادرست ازدواج

دلایل و انگیزه های نادرست ازدواج

دلایل و انگیزه های نادرست ازدواج

اما اگر انگیزه فرد از ازدواج درست و منطقی و حساب شده نباشد خود یک ریسک فاکتور( عوامل تاثیر گذار در رابطه ) محسوب می شود و در آینده می تواند قوام و کیفیت زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار داده و یا حتی مختل کند . از آنجا که دلایل و انگیزه های درست ازدواج بسیار زیاد است در اینجا به بررسی برخی از انگیزه های نادرست ازدواج می پردازیم .

این دلایل عبارتند از :

 

  • عصیان و لجبازی علیه والدین

برخی فرزندان مخصوصا در خانواده های نابسامان ، ازدواج می کنند تا خشم ، نفرت یا اعتراض خود را به رفتارهای والدین که بصورت خوداآگاه یا ناخودآگاه بر آنان تاثیر گذاشته ، نشان دهند ، و معمولاً بر سر اثبات حرف خود یا اعتراض به شیوه های تربیتی والدین ، می خواهند با ازدواج کردن ، والدین خود را زیر سوال برده و یا اصطلاحاً حرص آنان را در بیاورند .این افراد ممکن است برای تحت فشار قرار دادن والدین در رسیدن به خواسته های خود حتی به رفتارهای خطرناک و ضداجتماعی مثل تهدید به فرار از خانه ، خودکشی ، تهدید به هرگز ازدواج نکردن و… متوسل شوند.

 

  • فرار از یک ارتباط شکست خورده

برخی از افراد پس از یک شکست عاطفی در رابطه ای که مدت ها درگیر بوده اند و برای فراموش کردن و کنار آمدن با آسیب های این شکست ، به دنبال جایگزین هستند و فکر می کنند ازدواج سریع می تواند مشکلات آنان را حل کند . از دید روانشناسی ، هرگونه راهکاری که به منظور فرار از مشکل برنامه ریزی و اجرا شود محکوم به شکست است .

 

  • فشار اجتماع یا خانواده

خانواده ای را در نظر بگیرید که فرزندِ در سن ازدواج خود را دائماً با سایربچه های فامیل مقایسه کرده و او را مورد سرزنش و انتقاد قرار میدهد. این نوع فشارها غالباً دو نوع واکنش در فرزندان ایجاد می کند ، برخی که منفعل تر بوده و بیشتر احساس گناه می کنند ازدواج عجولانه ای انجام می دهند و گروه دیکر واکنش مقابله و لجبازی را در برابر خانواده در پیش گرفته و بیشتر از ازدواج دوری می کنند.

 

  • ازدواج با انگیزه صرفاً جنسی

معمولاً در گذشته چنین تصور می شد که اگر فرزندی در سنین نوجوانی رفتار نابهنجار یا نامتعارفی از خود نشان می داد، ریشه این رفتارها فشارهای جنسی بلوغ است و ازدواج زودهنگام می تواند مسئله را حل کند .

 

  • ازدواج با انگیزه مسائل ماورائی ( فال ، خواب ، استخاره و…)

برخی افراد صرفاً با دیدن یک خواب یا گرفن یک فال ، تصمیم به ازدواج با یک فرد می گیرند.

 

  • ازدواج با انگیزه احساس گناه یا ترحم

دختری را در نظر بگیرید که علی رغم دوست نداشتن پسری برای مدت چند ماه به اصرار پسر در یک رابطه باقی مانده است ، پسر با محبت های افراطی ، سعی می کند دل دختر را بدست آورد .لذا دختر از نظر وجدانی درست نمی داند تقاضای ازدواج پسر را رد کند و بخاطر احساس گناه و امید به ایجاد علاقه در آینده ، به او جواب مثبت می دهد .

 

  • جستجوی استقلال افراطی

جوانانی که در خانواده های محدود کننده پرورش یافته اند ، تصور می کنند که ازدواج آنان را از هر گونه قید و بندی رها می کند و دیگر مجبور نیستند به والدین سخت گیر خود حساب پس بدهند. در صورتی که ازدواج خود محدودیت ها و قواعدی دارد که مسلماً کمتر از زندگی مجردی نیست .

 

  • ازدواج با انگیزه معاوضه یا تبادل

این نوع ازدواج را در برخی خرده فرهنگ های کشور با عنوان شیر به شیر می شناسند . نوع دیگر در قبایلی بوده که اگر یکی از افراد آن قبیله در درگیری بین قبایل کشته می شد ، قبیله دیگر در عوض خون بهای مقتول ، یک دختر را به قبیله دیگر بدهد .

به قلم :سرکار خانم دکتر زینب سلیمانی (مشاور خانواده)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + شش =