شکست عشقی

شکست عشقی-سوگواری (قسمت چهارم)

حساساتی که در فرایند سوگواری احتمالاً تجربه می کنید

احساس گناه

احساس گناه بخشی طبیعی از فرایند سوگواری است . احساس گناه باعث می شود فکر کنید جدایی تقصیر شما بوده واگر به اندازه کافی معذرت بخواهید همه چیز روبه راه خواهد شد ‌. این احساس یکی از مهم ترین موانع بر سر راه شروع زندگی تازه شما است .

تفکر مدام در مورد رابطه

اندیشیدن به جزییات رابطه نیز بخش مهمی از فرآیند سوگواری است . اما همین کار می تواند شما را به مرز جنون برساند . ممکن است ذهن تان بین صحنه ی جدایی و زمان های خوب در نوسان باشد . گاهی به فردی می اندیشید که عاشقش شدید و چند دقیقه بعد فردی را به یاد می آورید که به شما آسیب رسانده است . معنای وضعیت فعلی شما این است که شما در حال پشت سر گذاشتن این فرایند هستید .

اضطراب

همه ما انتظار داریم که در گذر از درد جدایی ، احساساتی مثل غم، ناراحتی و حتی آشفتگی را تجربه کنیم . آنچه کمتر انتظارش را می کشیم ، احساس اضطراب است . اولین موج اضطراب ، یک نوع بی قراری ساده است. حالتی که فکر می کنید باید کاری کرد . این احساس می تواند بدتر شود و خودش را بصورت جسمانی نشان دهد. کمک حرفه ای گرفتن قطعاً عامل پیشگیرانه ای از آسیب بیشترخواهد بود .

تناقض

معمولاً انتظار داریم که در فرایند سوگواری فقط عشق و اندوه یا نفرت و خشم را احساس کنیم . اما متوجه می شویم که گاهی همه این احساسات را هم زمان داریم و گاهی اوقات اصلاً در مورد هیچ چیز مطمئن نیستیم و گاهی حتی اسمی برای احساس تان پیدا نمی کنید . اگر احساسی ندارید یا بطور عجیبی به همه چیز بی علاقه هستید خودتان را مجبور به احساس کردن نکنید . این حالت متناقض را بپذیرید و بگذارید خودتان باشید.

 

خشم

بعد از جدایی ، خشم یک واکنش طبیعی است . هر چند داشتن احساس خشم ایرادی ندارد ، اما عمل بر طبق آن اشتباه است . اگر خشم خود را به دلیل “غیر قابل قبول” ” بد” یا “اشتباه بودن” سرکوب کنید ، خودش را به روش های دیگر نشان خواهد داد . تایید این احساس خیلی مفید است ، اما پس از تایید کردن ، دیگر به آن میدان ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =