در صورت خیانت همسر چه باید کرد ؟

شکست عشقی و مرحله ی سوگواری (قسمت سوم)

شکست عشقی و مرحله ی سوگواری

 

بیایید به صحنه ی جدایی برگردیم . فردی که عاشقش هستید و فکر می کردید او هم عاشق شما است ، ناگهان می گوید همه چیز تمام شده است . حتی اگر انتظار این روز را می کشیدید ، حتی اگراخیرا با هم کنار نمی آمدید ، باز هم احساس له شدن می کنید . و این درد خودش را به صورت دوره های متوالی از رنج های شدید نشان می دهد . این دوره های کوتاه را حمله ی سوگواری می نامند .

 

در این دوره تحمل احساس غم از توان شما خارج است .این وضعیت می تواند به عوارض جسمی هم منجر شود . شدت این احساسات احتمالاً شما را می ترساند ، ولی شما کنترل اوضاع را از دست نداده اید و دیوانه نشده اید . شما صرفاً مشغول سوگواری هستید .

 

فرایند سوگواری دارای مراحلی است . این مراحل پشت سر هم قرار نگرفته اند و افراد مدام بین این مراحل در رفت و آمد هستند . به همین علت وقتی افراد خود را در مرحله ای می بینند که فکر می کردند آن را پشت سرگذاشته اند ، احساس سرخوردگی می کنند .

 

مرحله اول : شوک و عدم باور

 

می دانید که آسیب دیده اید ، اما می خواهید این احساس را سرکوب و یا انکار کنید . این عدم پذیرش می تواند از چند دقیقه تا چند ماه طول بکشد . اما روش سالم تر این است که قبول کنید آسیب دیده اید و به شما اجحاف شده است و زمان ، انرژی و احساساتی که در رابطه رد و بدل شده است ، حداقل چیزهایی هستند که از دست داده اید .

 

مرحله دوم : بررسی وضعیت ، از دست دادن امید و هجوم عواطف شدید

احساس می کنید هیچ چیز ثباتی ندارد . احساس سردرگمی و تنهایی می کنید . در نهایت ، شوک از بین می رود و شما می مانید با حجم عظیم احساسات سوگواری.

” دلم می خواست یک نفر را بکشم . یک دقیقه بعد احساس عجز می کردم . یک ساعت حالم خوب بود و ساعت بعد بر سر هیچ و پوچ دیوانه می شدم .”

 

مرحله سوم : سامان دهی مجدد ، یکپارچه شدن و پذیرش

 

مرحله نهایی سوگواری را پذیرش می نامند ‌. پذیرش یعنی درک اتفاقی که در گذشته رخ داده و نمی توان آن را تغییر داد . در این مرحله افراد زندگی جدیدشان را آغاز کرده اند و با جدایی کنار آمده اند . پذیرش این فقدان به معنی فراموشی یا هرگز غمگین نشدن نیست . اما این مرحله نقطه عطفی است که نشان می دهد مرحله نهایی سوگواری آغاز شده است .

 

ادامه دارد …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =