معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج میپرسم الان در چه مرحله ای از رابطه هستین، میگن که ازدواج ما سفیده. داخل این مقاله قصد دارم درباره اینکه معایب ازدواج سفید چیست، صحبت کنم.

در مقاله ازدواج سفید چیست بطور کامل توضیح دادم که اهداف ازدواج سفید و دلایلش چیه. اینکه این نوع ازدواج در ایران خیلی از اهداف واقعی خودش فاصله گرفته. همین طور آسیب‌های زیادی چه به لحاظ روحی و اجتماعی همراه خودش داره.

 با کلبه امن  همراه باشین تا به‌ طور کامل با مهم‌ترین معایب ازدواج سفید آشنا بشین.

مهم‌ترین آسیب‌ها و معایب ازدواج سفید چیست؟

 ازدواج سفید یعنی یک ازدواج غیر رسمی که در هیچ جایی ثبت نشده. همچنین این ازدواج با هدف همزیستی دختر و پسر بدون داشتن رابطه جنسی شکل گرفت. در واقع به منظور کاهش دغدغه‌های مالی مثل مخارج خونه.

 مشکلات جنسی و عاطفی و رشد نکردن در وضعیت مالی از مهم‌ترین مشکلات ازدواج سفید هستن.

ازدواج سفید مزایای زیادی داره و با اهداف مثبتی شکل گرفته. اما امروزه، خصوصاً در ایران، معایب بیشتر از مزایا به چشم میخوره.  در واقع هدف عمده افراد به سمت ازدواج سفید در جامعه خودمون، برقراری رابطه جنسی و رفع بی دغدغه نیاز جنسیه.

در ادامه با هم بررسی می‌کنیم که مهم‌ترین آسیب ازدواج سفید چیست.

مهم‌ترین آسیب‌ها و معایب ازدواج سفید چیست؟
مهم‌ترین آسیب‌ها و معایب ازدواج سفید چیست؟

حمایت نشدن؛ اولین پاسخ به سؤال معایب ازدواج سفید چیست

همان‌طور که گفتم ازدواج سفید در هیچ جایی ثبت نمیشه و به رسمیت شناخته نمیشه. بنابراین وقتی با شخص مقابل به مشکل برمیخورید، هیچ راه قانونی بعنوان زوج برای حل مشکل ندارین.

دعوا و حتی کتک‌کاری که در خونه شما رخ میده، قابل‌ پیگیری و شکایت نیست. در صورت شکایت هم باید مراحل سخت و پیچیده‌ای رو پشت سر بذارین تا به نتیجه‌ای برسین. بجز نداشتن حمایت قانونی، از حمایت خانواده هم به احتمال زیاد با ازدواج سفید محروم خواهید شد.

بنابراین اگر تصمیمت برای ازدواج سفید قطعیه، یادت باشه راه سختی پیش رو داری. میشه گفت تقریباً تنها باید مسیر رو طی کنی. همین طور روی کمک و حمایت بلند مدت فرد مقابل خیلی حساب باز نکنی.


مقالات پیشنهادی کلبه امن:

مهمترین نشانه های آمادگی برای ازدواج

نقش ریسک فاکتورها در ازدواج موفق

هوش هیجانی و ازدواج


عدم مسئولیت یکی دیگه از مشکلات ازدواج سفید هستش

 آیا ازدواج سفید باعث میشه که فرد مسئولیت‌پذیری رو تجربه کنه؟ خب باید گفت که درسته در ازدواج سفید فرد مسئولیت‌هایی داره. اما این مسئولیت فقط مربوط به امور خونه و چیزاهای شبیه به این میشه نه خود رابطه.

یعنی در ازدواج سفید مسئولیتی در برابر شخص دیگه وجود نداره. فرد درک درستی از ازدواج و مسئولیت‌هاش پیدا نمی‌کنه. در واقع میشه گفت فردی که حاضر به ازدواج سفید شده فقط تا حدی مسئولیت‌های مالی رو تجربه میکنه.

حالا این عدم مسئولیت چه ربطی به معایب ازدواج سفید داره و اصلاً چرا جزء معایب ازدواج سفید محسوب میشه؟

کسی که ازدواج از نوع سفید رو انتخاب کرده، اگر قصد ازدواج رسمی هم داشته باشه نمیتونه به‌ خوبی از پس مسئولیت‌های اون رابطه بربیاد. حتی اگر بخواد با همون شخصی که ازدواج سفید داشته، ازدواجش رو رسمی کنه. باز هم به خاطر عادتی که داره از زیر بار خیلی مسئولیت‌هاش شونه خالی میکنه.

کسانی که ازدواج سفید رو تجربه میکنن معمولاً در ازدواج رسمی خیلی به مشکل برمیخورن. تا زمانی که بتونن تعادل برقرار کنن و زندگی نرمالی رو تجربه کنن.

استرس قبل از ازدواج رسمی یه طرف قضیه و از طرف دیگه مشکلات متعدد بعد از ازدواج، ممکنه باعث بشه که فرد به خاطر فشاری که تحمل میکنه کلاً قید ازدواج رسمی رو بزنه.

آینده مبهم در ازدواج سفید

اغلب  آدما دلشون میخواد یکی باشه که بدونن همیشه کنارشون هست. یکی باشه که مطمئن باشن میتونن تو شادی‌ها با هم باشن و تو غم و غصه‌ها هم شریک هم باشن. اما در ازدواج سفید اصلاً مشخص نیست که طرف مقابلتون تا کی با شما میمونه.

شاید فکر کنید روابط دوستانه‌ ای هم که بین دختر و پسر شکل میگیره به همین صورته. اما باید گفت حداقل در روابط دوستانه چیزی به اسم هم خونه شدن وجود نداره.

وقتی با کسی زندگی میکنین احتمال اینکه بهش وابسته بشین خیلی زیاده؛ وابستگی بی‌سرانجام. در واقع یکی دیگه از پاسخ های این سؤال که معایب ازدواج سفید چیست، آینده مبهمه.

 آیا فقط آینده احساسات نامشخص و مبهمه؟ مسلماً نه! از بخش احساسی ماجرا که بگذریم، آینده مبهم ازدواج سفید حتی کیفیت زندگی شما رو هم تحت تأثیر قرار میده.

مثلاً خونه‌ای که در اون زندگی میکنین دچار مشکل شده، میخواین تعمیرش کنید و حالا علاوه بر تعمیرات، میخواین یک سری تغییرات هم در اون به وجود بیارین. اما مشخص نیست این خونه تا کِی پذیرای شما باشه. اگر از نظر شرایط مالی کمی در تنگنا باشین، از هزینه کردن میترسین.

شما در ازدواج سفید هیچ درکی از آینده رابطه نخواهید داشت. اگر ذره‌ای وابستگی (مالی، عاطفی و…) شکل بگیره، مدام دغدغه اینو دارین که اگه طرف مقابلتون ترکتون کنه تکلیف شما چی میشه.

معایب ازدواج سفید
معایب ازدواج سفید

ارتباط جنسی و تولد فرزند

اگه از من بپرسین بدترین معایب ازدواج سفید چیست؟ میگم رابطه جنسی که منجر به تولد یک بچه بشه! دو نفر که تکلیفشون با خودشون مشخص نیست، صاحب یه فرزندی میشن که مثل خودشون محکوم به یک آینده مبهمه!

حالا طبق قوانین شرعی بچه‌ای که به دنیا میاد زنازاده محسوب میشه و کلی مشکلات برای شناسنامه پیش روتون قرار میگیره. برای اینکه بتونید شناسنامه بگیرید باید ازدواجتون رو رسمی کنید؛ که معلوم نیست اصلاً طرف مقابل راضی به انجام این کار بشه یا نه.

تصور کنید دو تا آدم که هیچ تعهدی به هم ندارن، هیچ درکی از مسئولیت‌پذیری و زندگی مشترک واقعی ندارن، یکدفعه وارد نقش پدر و مادری میشن.

معایب و تأثیرات ازدواج سفید برای دختران

همون‌طور که میدونید تو جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم تفاوت‌های زیادی بین جنس زن و مرد وجود داره. این مورد حتی ازدواج سفید رو هم تحت تأثیر قرار میده. شاید پسری که ازدواج سفید رو تجربه میکنه، بتونه بعد تموم کردن این رابطه، به زندگی قبلی خودش برگرده. همین طور به‌ راحتی با شخص دیگه هم ازدواج رسمی داشته باشه. اما برای دختر در فرهنگ جامعه ما، تبعات اجتماعی و روانی بیشتری به همراه داره.

معایب ازدواج سفید برای دختران
معایب ازدواج سفید برای دختران

در اغلب موارد، دختری که ازدواج سفید میکنه از سمت خانواده خودش طرد میشه. بعد تموم شدن ازدواج سفید، احتمال اینکه دختر بتونه ازدواج رسمی رو تجربه کنه خیلی پایینه و در شرایط بسیار سختی قرار میگیره که ممکنه منجر به ازدواج سفید مجدد بشه.

این دسته از دخترها معمولاً برای اینکه بتونن خودشون رو از شرایط سختی که دارن رها کنن، تصمیم به ازدواج های متعدد میگیرن. در نهایت تنها چیزی که براشون میمونه درموندگی و آسیب‌های متعددیه که جسم و روحش رو فرا میگیره.

جمع بندی معایب ازدواج سفید

 همون‌طور که گفتیم تو این ازدواج دو طرف هیچ مسئولیتی در قبال هم ندارن. فکر کنید رابطه جنسی شکل میگیره و درعین‌حال یکی از طرفین ازدواج، همچنان تنوع‌طلبی‌های خودش رو داره و همیشه روابط دیگه‌ای رو هم تجربه میکنه! جدای از احساسات بدی که به شخص وفادار وارد میشه، شخصی که خودش تعهدی نداره هم قطعاً تو آینده اگر ازدواج رسمی رو تجربه کنه نمیتونه به همسرش وفادار بمونه.

حالا از این قسمت که بگذریم، کی حاضر میشه با کسی که قبلاً چنین ازدواجی رو تجربه کنه زندگی کنه؟ ما قبلاً تو کلبه امن وقتی داشتیم بررسی می‌کردیم که در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم، گفتیم که گذشته اهمیت نداره؛ اما این مورد خیلی تأثیر زیادی روی رابطه میذاره. اغلب افرادی که ازدواج سفید رو تجربه میکنن برای ازدواج رسمی دچار مشکلات جدی میشن و این مشکلات بعد ازدواج همچنان ادامه داره.

درنهایت اینکه اهمیت مشاوره رو فراموش نکن؛ حتی اگر قصد داری که ازدواج سفید رو تجربه کنی! هر وقت خواستی هم میتونی از خدمات مشاوره کلبه امن کمک بگیری؛ ما با تمام توان سعی می‌کنیم راهنماییت کنیم تا انتخاب و در نهایت زندگی بهتری داشته باشی.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپم پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد