به کلبه امن خوش آمدید.

خانه » مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق یکی از مهمترین و مفیدترین کارهایی است که زوج قبل از طلاق رسمی یا توافقی انجام می دهند. طلاق از نظر روانشناسی به دو شکل کلی انجام میشه: طلاق عاطفی یا طلاق روانی و طلاق قانونی و رسمی. طلاق رسمی یعنی شما یا همسرتون درخواست طلاق میدین و بعد از گذروندن مراحل زیادی، به صورت قانونی از هم جدا میشین و از نظر شرعی هم نامحرم میشین.

یکی از بهترین روش‌هایی که اغلب زوج‌ها قبل از طلاق بهش پناه میبرن تا مشکل خودشون رو حل کنن، زوج درمانی هست. این کار به هر دو طرف کمک میکنه تا زندگی رو با هم بسازن؛ اما در موارد نادری (که زوجین مایل به ادامه زندگی و یا اصلاح رفتارهاشون نیستن) زوج درمانی هم جواب نمیده و طلاق صورت میگیره. 

مشاوره طلاق یکی از خدمات اصلی و منحصر به‌ فرد کلبه امن به شمار میاد که با رویکرد درمانی هیجان مدار انجام میشه و تفاوت و برتری زیادی نسبت به مشاوره‌هایی که در مراکز دیگه انجام میشه داره.

طلاق عاطفی معمولاً وقتی اتفاق میفته که زن و شوهر هیچ سازگاری با هم ندارن. اونها به‌ جای بحث و دعوا، به‌ نوعی بی‌ خیال هم میشن و فقط در کنار هم به زندگی کردن ادامه میدن.

مشاوره طلاق چه ضرورتی دارد؟

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیماتی هست که یک فرد در طول زندگیش میگیره. با ازدواج، شما وارد یک زندگی جدید میشین و حتی گاهی لازمه که خودتون هم تبدیل به یک آدم دیگه بشین.

 از اونجا که ازدواج یک تصمیم برای تمام عمر محسوب میشه، لازمه اول بدونید چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است. بعدش هم بررسی کنید و ببینید که ویژگی های یک مشاور خوب ازدواج چیست تا بتونید ازش کمک بگیرید و انتخاب درستی داشته باشید.

ضرورت مشاوره طلاق
ضرورت مشاوره طلاق

وجود مشکل در زندگی متأهلی، یک امر کاملاً طبیعیه. این مهمه که شما بتونید مشکلات رو حل کنید تا به خودتون و همسرتون آسیب جدی وارد نشه. معمولاً اغلب زوجین، خودشون برای حل مشکلات کوچیک تلاش میکنن؛ مرحله بعدی که مشکلات بیشتر و بزرگ‌ تر میشه از مشاور کمک می‌خوان و در نهایت اگربه هر دلیلی مشکلشون حل نشد و به سازش نرسیدن، به سمت طلاق میرن که برای طلاق هم باید چند جلسه‌ ای مشاوره طلاق رو بگذرونن.

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق به دو شکل انجام میشه: مشاوره برای کمک به جدایی و یا مشاوره برای کسایی که می‌خوان مشکلشون رو حل کنن. درواقع مشاوره طلاق اصلی همون روش اوله؛ اما روش دوم هم به همین اسم توی جامعه ما جا افتاده.

مشاوره برای جدایی

تو این حالت فردی که میخواد طلاق بگیره، برای اینکه مسیر راحت‌ تری رو طی کنه از مشاور کمک میگیره. اغلب ما وکیل‌هایی رو دیدیم که در زمینه‌ ی حقوقی طلاق، به زوجین مشاوره میدن. لازمه بدونید کمک گرفتن از روانشناس یا مشاور هم به همون اندازه مهمه.

 طلاق به معنی شکست در زندگی متأهلی و پایانش هست؛ بنابراین با آسیب‌های روانی زیادی هم همراهه. برای اینکه بتونید با طلاق کنار بیاین و تأثیرات مخربی که داره رو به حداقل برسونید، باید از خدمات مشاوره طلاق استفاده کنید.

مشاوره طلاق چیست
مشاوره طلاق چیست

مشاوره برای حل مشکل

شما به هر دلیل و روشی که بخواین طلاق بگیرین، باید چند جلسه مشاوره طلاق رو که دادگاه براتون تعیین میکنه بگذرونید؛ طی این جلسات، مشاور سعی میکنه مشکل شما و همسرتون رو ریشه‌یابی کنه و در صورت امکان، حلش کنه. البته شما میتونید از مراکز مشاوره هم برای این منظور کمک بگیرید.

ضرورت و اهمیت مشاوره قبل و بعد از طلاق

طلاق یک مرحله متفاوت از زندگی هست که سختی‌های خاص خودش رو داره. بین هر زوجی به نوعی، بندی وجود داره که اونا رو به هم متصل میکنه. حالا ممکنه بند عاطفی باشه، بند اقتصادی، بند اجتماعی و هر چیز دیگه‌ای باشه.

 بنابراین با پاره شدن این بند، قطعاً با چالش‌های زیادی رو به‌ رو میشین. شما وقتی دارین ازدواج می‌کنید هم، یک‌ بار از خانواده خودتون جدا میشید؛ اما این جدایی با جدایی از خانواده اولیه متفاوته. بعد از ازدواج شما یک جایگاه جدید در یک زندگی جدید دارین.

 بعد از طلاق معمولاً نمیشه به ‌جایگاه قبلی که در خونواده اولتون داشتین برگردین و یا به‌ سرعت واردیک زندگی جدید بشین (ازدواج مجدد).

پس از طلاق ممکنه با بحران هویت رو به‌ رو بشین و تحت‌ فشار قرار بگیرید. جامعه ما دید بدی نسبت به کسانی که طلاق گرفتن داره؛ بنابراین ممکنه مورد قضاوت قرار بگیرید و از این بابت احساسات منفی رو تجربه کنین. مشکلات مالی یکی از رایج‌ ترین مشکلات بعد از طلاق، خصوصاً برای خانوم‌ هاست.

اگر در زندگی مشترک فرزند هم داشته باشین اهمیت مشاوره طلاق دو چندان میشه. چرا که لازمه با کمک متخصص دید بهتری نسبت به مسیر آینده و گام‌های بعدی خودتون داشته باشید.

اهمیت مشاوره طلاق
اهمیت مشاوره طلاق

شاید با خودتون فکر کنید که میتونید با کمک اطرافیان از این مرحله سخت عبور کنید. باید گفت اطرافیان در اغلب موارد با احساس ترحم و یا گاهی بدون توجه به احساسات شما، نصیحت‌هایی رو به شما گوشزد میکنن که به‌ قول‌ معروف نمک روی زخم میشه.

 ولی مشاور با تجربه‌ای که داره، بهترین راهکارها رو به شما ارائه میده و به شکل مؤثری بهتون کمک میکنه.

مزیت مشاوره طلاق در کلبه امن

چون طلاق یک تصمیم مهمه؛ روانشناس کلبه امن در درجه اول بررسی میکنه که شما از لحاظ روحی آمادگی طلاق گرفتن و ورود به مرحله جدید از زندگیتون رو دارید یا نه.

 در جلسات مشاوره طلاق که در کلبه امن برگزار میشه، مشاور به‌ هیچ‌ عنوان برای شما تصمیمی نمیگیره؛ بلکه فقط آمادگی شما رو بررسی میکنه و شما رو راهنمایی میکنه تا آمادگی لازم رو پیدا کنید.

 بعد از طلاق مشکلات زیادی در جامعه وجود داره که با کمک مشاوره طلاق کلبه امن میتونی راه‌های مدیریت این آسیب‌ها رو یاد بگیری و سعی کنی تأثیرات اونها رو به حداقل برسونی.

 در کل کلبه امن به شما کمک میکنه که از تمام بحران‌ های بعد از طلاق به شکل موفقیت‌ آمیز عبور کنی و بتونی اونها رو مدیریت کنی و به یک وضعیت پایدار برسی. 


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپم پیام بده

زنبیل خرید