به کلبه امن خوش آمدید.

خانه » مدیریت و تنظیم هیجان

مدیریت و تنظیم هیجان

واژه مدیریت و تنظیم هیجان چقدر براتون آشناست؟ آیا میدونی تأثیر هیجان در زندگی ما انسان ها چقدر عمیقه؟

اغلب ما وقتی واژه «احساس» رو می‌شنویم، ذهنمون به سمت ابعاد عاطفی انسان میره؛ در صورتیکه احساسات طیف بسیار وسیعی داره.
اغلب اوقات ما به احساساتمون به‌صورت منطقی فکر نمی‌کنیم و درواقع نمیتونیم درست کنترلشون کنیم.

اگر نتونیم احساساتمون رو مدیریت کنیم، ممکنه آسیب‌های جدی به روح و روانمون وارد بشه. هیجانات علاوه بر ابعاد سازنده‌ای که دارن، میتونن تأثیرات مخربی هم داشته باشن بنابراین مهمه که هر فردی مدیریت و تنظیم هیجان رو بلد باشه.

یکی از اصلی‌ترین خدمات کلبه امن، کارگاه خودشناسی با طعم هیجان هست که همیشه بهترین نتایج رو به همراه داشته. 

قبل از اینکه در مورد این کارگاه حرفی بزنیم، بهتره یه سری نکات دیگه رو بهتون بگیم.

مدیریت و تنظیم هیجان چه تأثیری در زندگی داره؟

احساسات شامل دو دسته کلی میشن؛ احساسات اولیه و ثانویه. احساسات اولیه به 6 گروه تقسیم میشن:

ترس: این احساس واکنش انسان نسبت به خطره. ترس در اغلب مواقع میتونه باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به انسان بشه. ولی اگر کنترل نشه حالت وسواس پیدا میکنه و باعث آسیب به روان فرد میشه.

خشم: این حس رابطه تنگاتنگی با هیجان داره و یه حس خیلی قوی هست که معمولاً واکنش‌های تندی به همراه داره. اگر توانایی کنترل خشم رو نداشته باشید، ممکنه آسیب‌های زیادی به خودتون یا اطرافیانتون وارد کنید؛ مدیریت و تنظیم هیجان اگر به روشی اصولی انجام بشه، در کنترل خشم تأثیر چشمگیری داره.

نفرت و انزجار: این احساس هم تقریباً شبیه حس ترس، وقتی خودش رو نشون میده که در برابر یک عامل آسیب‌زا قرار بگیرید. به‌ طور مثال شما از فردی که بهتون آسیب رسونده یا از غذایی که باعث میشه حالتون بد شه بدتون میاد.

شادی: همه مردم فکر میکنن که بهترین احساس، شادی و خوشحالی هست. دلیل این تفکر هم تأثیرات مثبتیه که این احساس در تمام ابعاد زندگی فرد داره.

ناراحتی: این احساس اغلب وقتی به آدم دست میده که چیزی رو از دست میده. از دست دادن یک عزیز یا رابطه یا ثروت میتونه منجر به بروز احساس غم در یک فرد بشه. 

به هر اندازه که شما مدیریت و تنظیم هیجان رو بلد باشین میتونین از اون حس گذر کنید؛ اگر این احساس زمان زیادی با شما بمونه میتونه باعث ایجاد افسردگی بشه.

تعجب: غافلگیری یا شگفت‌ زده شدن یکی از گذراترین احساسات انسان محسوب میشه؛ به‌طورمثال غافلگیری از دریافت یک هدیه که اغلب ما اون رو تجربه کردیم.

احساسات و عواطف
احساسات و عواطف

احساسات ثانویه ممکنه از ترکیب یا تغییر یکی از احساسات اولیه به‌ دست بیاد و شامل دلهره، لذت، اشتیاق و میل، علاقه، تحسین، وسواس، ناامیدی، استرس قبل از ازدواج، خجالت، حقارت، گناه، ترحم و … میشه.

مدیریت و تنظیم هیجان یعنی چی؟

احساسات از منطق پیروی نمیکنن؛ بنابراین طبیعیه که گاهی کنترل اونها رو از دست بدیم و رفتارهای غیر معقولی ازمون سر بزنه. 

هر احساسی اگر در مکان و زمان نامناسب و به شکلی نامناسب نمایش پیدا کنه، باعث بروز تأثیرات منفی در زندگی میشه. 

در مقابل ممکنه وضعیتی پیش بیاد که فرد قادر به ابراز احساسات خودش نباشه که این مورد هم تأثیرات منفی خودش رو به همراه داره. 

شاید شما هم دیده باشین که یه عده نسبت به هیچ اتفاقی واکنش خاصی نشون نمیدن و یا به‌ اصطلاح هوش هیجانی ندارن.

 مدیریت و تنظیم هیجان به این افراد کمک میکنه تا احساسات خودشون رو به بهترین شکل نمایش بدن. کنترل احساسات و به‌ طور کل مدیریت و تنظیم هیجان، راه‌های زیادی داره؛ بعضی از این راه‌ها (مثل کشیدن نفس عمیق) تأثیر سریع و کوتاه‌ مدتی دارن و در مقابل راه‌ هایی وجود دارن که تأثیرات بلند مدتی دارن. 

مدیریت و تنظیم احساسات
مدیریت و تنظیم احساسات

کارگاه خودشناسی با طعم هیجان در کلبه امن

اول‌ از همه باید بدونید که این کارگاه به‌صورت مجازی تو واتساپ برگزار میشه. این باعث میشه محدودیت مکانی نداشته باشین؛ ولی مجازی بودن دوره، ذره‌ای از اثربخشی اون کم نمیکنه. 

شاید فکر کنید شما نیازی به مدیریت و تنظیم هیجان ندارید، اما تأثیرات این دوره روی کیفیت رابطه یک فرد با همسر و فرزندانش غیر قابل انکاره.

اغلب ما میدونیم که چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است و چه تأثیراتی در زندگی زناشویی داره، این دوره تأثیرات زیادی روی پیشرفت شما در مشاوره ازدواج داره و باعث میشه با دید بهتری وارد رابطه و ازدواج بشین.

همین‌طور با شرکت در این کارگاه سطح اضطراب یا افسردگی فرد کاهش و  دید بهتری نسبت به اطرافیان خودش پیدا میکنه. 

در واقع یکی از بهترین تأثیراتی که دوره مدیریت و تنظیم هیجان کلبه امن داره درک بهتر احساسات هست که باعث میشه فرد از درون احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشه و بتونه ارتباط‌ های سالم‌تری رو، با دنیا داشته باشه.

خودشناسی
خودشناسی

تو این کارگاه از رویکرد درمانی هیجان مدار (EFT) استفاده میشه و  به بررسی احساسات سرکوب‌ شده فرد پرداخته میشه که باعث میشه گره‌های کور درونی، که روان فرد رو درگیر کرده باز بشه.

 همچنین در این دوره تلاش میشه تا هیجاناتی که در وجود شما سرکوب شدن یا با شدت بیشتری و به شکل نادرستی بروز پیدا کردن و باعث ایجاد احساسات بدی در شما شدن، تنظیم و کنترل بشن. 

مباحث این کارگاه تئوری نیست و کاملاً عملی در هر جلسه تمرین میشه. درنهایت بدن شما متناسب با واقعیتی که تجربه می‌کنید، احساسات رو به شکل درستی نشون میده که باعث بهتر شدن حال شما میشه. 

دوره مدیریت و تنظیم هیجان کلبه امن به شکلی پیش میره که با تنظیم احساسات درونی، زندگی بیرونی شما، یعنی ارتباطاتتون هم جان دوباره گرفته و در مسیری صحیح قرار میگیرن.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپم پیام بده.

زنبیل خرید