مخالفت خانواده با ازدواج + راهکار

مخالفت خانواده با ازدواج میتونه یکی از عوامل تأثیر گذار در ازدواج باشه.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، متاسفانه میبینم که بعضی از دختر خانومها و آقا پسرها مخالفت خانواده با ازدواج  رو جدی نمیگیرن. بهت کاملاً حق میدم که نگران این نارضایتی باشی و انتظارداشته باشی که خانواده ت به انتخاب شریک زندگی ت احترام بگذارن و همراهی ت کنن.

در این مقاله قصد دارم درباره تأثیر این مخالفت ها در رابطه زوج و راهکارهای اون صحبت کنم. با انرژی تا انتهای مقاله همراه کلبه امن باش.

اهمیت مخالفت خانواده با ازدواج

نارضایتی والدین با ازدواج یکی از مسائلی هستش که بر سر راه دختر و پسر میتونه باشه. امیدوارم که شما مثل اغلب مراجعینم این باور رو نداشته باشی که “مهم خودمون هستیم که موافق ازدواجیم”.

حداقل در فرهنگ و جامعه ما این جمله بیشتر شعار محسوب میشه با عرض پوزش. بهتره واقع بینانه و شفاف با هم پیش بریم. در فرهنگ من و شما (ایران) تأثیر خانواده در زندگی زوج پررنگه، کاری هم به درست و غلطش ندارم.

موافقت والدین با ازدواج، در فرهنگ ما که جمع گرا هستش و همچنین احساسی که بین والدین و فرزند وجود داره نسبت به کشورهای اروپایی که فرهنگ فردگرا دارند، بیشتر اهمیت پیدا میکنه.


اگه برات این سؤال که چگونه ازدواج موفقی داشته باشم مهمه، نسبت به نظر خانواده ت به ازدواجت بی تفاوت نباش.


 

اهمیت مخالفت خانواده با ازدواج
اهمیت مخالفت خانواده با ازدواج

تأثیر موافق نبودن خانواده با ازدواج

اگه در ازدواجی هر کدوم از خانواده ها، منظورم از خانواده پدر و مادر هستش، رضایت کامل و قلبی از ازدواج نداشته باشن این مسئله میتونه عامل تأثیر گذار منفی در رابطه زوج باشه. حالا فرقی نداره که خانواده دختر مخالف باشن یا پسر یا علت نارضایتی شون چی باشه. بعضی از مراجعینم رو میبینم که احساس میکنن با تحت فشار قرار دادن والد مخالف یا باج دادن میتونن مسئله رو حل کنن.

اما تحقیقات و تجربه در این مورد نشون داده که اگه خانواده های هر دو زوج قلباً با ازدواج موافق نباشن، در آینده باعث مشکلات زیادی خواهند شد.

برای مثال مراجع خانومی داشتم که مادر همسرش مخالف ازدواج بود. در روز عروسی انتقاد جدی به عروس کرده بود که همه میوه ها رو بچه های فامیل شما خوردن و مهمان های ما بدون میوه بودن. این مثال یک نمونه بارز از مخالفت غیر مستقیم والد از ازدواج بود.

حالا اوضاع زمانی بدتر میشه که مدیریت این شرایط رو شما دختر خانوم یا اقا پسر بلد نباشی و وارد بازی والد مخالف هم بشی.

 


مشاوره پیش از ازدواج میتونه در یادگرفتن این سیاستها و مهارتهای رفتاری خیلی بهت کمک کنه. فقط کافیه داخل واتساپ چت درخواست مشاوره داشته باشی.


وقتی والدین با ازدواج موافق نیستند چه باید کرد؟

اوضاع زمانی بدتر میشه که خودت تصور میکنی فرد ایده آلی رو واسه ازدواج انتخاب کردی و در مقابل خانواده ات به شدت با این ازدواج مخالف هستن.

بهترین کارها در این شرایط  این مواردی هستن که الان بهشون اشاره میکنم. در ادامه مقاله هم راهکارهای اشتباه رو بهت میگم.

با والدینت صحبت کن بجای جنگ قدرت

در مورد اینکه چرا شریک زندگی ت رو تایید نمیکنن، اجازه بده شفاف صحبت کنن. بدون اینکه حالت دفاعی داشته باشی فقط گوش کن ببین که چی میگن. شاید در مورد مسائلی شناخت بیشتری از شریک زندگی ت دارن و پیامد ها رو متونن بهتر پیش بینی کنن.

در این مرحله فقط گوش کن نه دفاع همین. شاید بهتر بتونین همدیگه رو بابت مخالفت در ازدواج درک کنین.

به والدین ت کمک کن شریک زندگی ت رو بهتر بشناسن

بجای مخفی کردن فرد مورد علاقه ت، بهتره زمینه آشنایی بیشتر رو فراهم کنی. میدونم سخته ولی بالاخره باید از همین الان رفتن به سمت حل مسأله رو یاد بگیری دیگه.

سعی کن بجای اینکه فقط حالت دفاعی داشته باشی در موقعیت های واقعی مثل دعوت به یک مراسم مذهبی، یا صرف شام در رستوران و … شریک زندگی آینده ت رو با خونواده ت روبه رو کنی. تا در فضای واقعی رفتار و منش شریک زندگی ت رو ببینن و بر حسب اونها تصمیم بگیرن نه فقط حس های خودشون.

مشاوره ازدواج رو جدی بگیر

در مشاوره ازدواج حداقلش اینه که گارد و دفاعی نسبت به فرد متخصص نداری و بهتر میتونی درباره نگرانی هات یا هر چیز دیگه ای که مربوط به فرد مورد علاقه ت هست صحبت کنی. در مقابل راحت تر هم میتونی حرف های علمی متخصص رو بشنوی و عاقلانه تر به سمت حل مسائل قدم برداری.

 


خوندن این مقالات رو بهت پیشنهاد میکنم👇

چه افرادی برای ازدواج خطرناک هستند؟

سوالات مهم قبل از ازدواج

هدف اصلی ازدواج چیست؟

اشتباهات دوران عقد


تحقیقات درباره عدم رضایت والدین از ازدواج

نتیجه یک تحقیق رو بهت میگم که متوجه بشی که رضایت والدین دو طرف در ازدواج چقدر مهمه. یک مطالعه روی پنج هزار زوج انجام شد ( زیاده آره). نتایج به این صورت بود: وقتی والدین دو طرف مخالف ازدواج هستن حدود 88% از زوج ها از زندگی مشترک خودشون، رضایت کمی داشتن.

وقتی که والدین یکی از زوج ها مخالف ازدواج بودن، تقریباً 73% از زوج ها از ارتباط خودشون احساس رضایت سطح پایینی داشتن. زمانی که والدین دو طرف نظر مثبتی به ازدواج داشتن، تقریباً 58% از زوج ها سطح بالایی از رضایتمندی از رابطه شون رو گزارش دادن. پس اگه این جور مواقع لجبازی کنی و بدون جدی گرفتن نشونه ها و بدون کمک نخصصی گرفتن، خونه بخت بری تفریباً عاقبت کار رو میشه حدس زد.

از نظر علمی و تجربه ثابت شده که رضایت والدین در کیفیت زندگی مشترک تأثیرگذاره.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد