طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد

سؤال برخی از زوج هایی که در جلسات زوج درمانی از بهبود رابطه به شدت ناامید و خسته شدن اینه که طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد؟

در کل پروسه طلاق زمانبر و فرسایشی هست. طلاق توافقی آسون‌ترین و سریع‌ترین راه جدایی زوجه. حتی در طلاق توافقی هم جلسات مشاوره الزامیه. تا در صورت امکان روی بهبود رابطه کار بشه.

برای اطلاع از اینکه طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد با کلبه امن همراه باشید.

طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد و چه شرایطی دارد؟

طلاق تنها راه رسمی جدایی یک زوج هست. همون‌طور که می‌دونید طلاق در دین اسلام عملی نادرست محسوب میشه. اما در برخی مواقع زوجین هیچ راهی برای سازش و ادامه زندگی پیدا نمی‌کنن. در نهایت طلاق و پایان رابطه آخرین انتخاب آنهاست.

برای اینکه بدونید طلاق توفقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد، بهتره اول با مراحل طلاق توافقی آشنا بشین. هر کدوم از این مراحل احتیاج به صرف زمان خاصی دارن.  مشاوره یکی از مهم‌ترین و در عین‌ حال وقت‌گیرترین مراحل طلاق توافقی محسوب میشه.

با ما همراه باشید تا با مراحل طلاق توافقی و مدت زمان لازم برای هر مرحله آشنا بشی.

طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد
طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد

مراحل طلاق توافقی قبل و بعد از مشاوره

  1. در مرحله اول از طلاق توافقی، شما باید در سامانه “تصمیم طلاق” نوبت مشاوره بگیرید. بعد از حضور در جلسه مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق برای شما صادر میشه. این گواهی به این معناست که تصمیم زوجین برای طلاق قطعی هست.
  2. بعدازاینکه گواهی عدم انصراف از طلاق رو دریافت کردین، باید از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاق بدین.
  3. بعد از ثبت دادخواست طلاق وقت دادرسی برای زوجین مشخص میشه. زوج از طریق پیامک از زمان دادرسی مطلع خواهند شد. از طریق سامانه ثنا هم میشه از تاریخ دادرسی مطلع شد.
  4. در این مرحله زوجین باید در زمانی که تعیین‌شده با مدارک مورد نیاز به دادگاه برن. دادگاه دوباره اون‌ها رو به یک جلسه مشاوره میفرسته. در جلسه مشاوره، مشاور تلاش می‌کنه تا مشکلات رو برطرف کنه و اون‌ها رو از طلاق منصرف کنه. درصورتی‌که مشاوره تأثیری در نظر زوجین نداشته باشه، گواهی عدم امکان سازش صادر میشه.
  5. مرحله بعدی تحویل این گواهی به دادگاه هست؛ همچنین وضعیت بارداری خانم در این مرحله موردبررسی قرار می‌گیره. در دادگاه دو روش برای تأیید عدم بارداری وجود داره: تأیید زوجین و یا برگه آزمایش.
  6. وقتی عدم بارداری خانم در دادگاه تأیید شد، قاضی گواهی عدم امکان سازش رو تأییکد می‌کنه.
  7.  بعد از مشاوره حداکثر یک ماه زمان برای طی کردن فرایند طلاق لازم هست. پاسخ سوال طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد.
  8. درنهایت زوجین میتونن با مراجعه به دفتر ثبت طلاق و ارائه گواهی عدم امکان سازش، اقدام به طلاق بکنن. این گواهی سه ماه تاریخ داره و بعد از گذشت سه ماه، زوجین باید دوباره مراحل طلاق رو سپری کنن.

 برای جاری شدن صیغه طلاق برای خانم باردار، داشتن برگه آزمایشگاه لازمه. در واقع برگه آزمایشگاه نشون‌ دهنده عدم بارداری خانم هست.


مقالات پیشنهادی و مرتبط:

رازهایی در مورد طلاق

آسان کردن شرایط طلاق برای فرزند

تبدیل اختلاف با همسر به فرص


شرایط طلاق توافقی بعد از مشاوره

بهتره ابتدا با همسرتون در مورد همه مسائل به توافق برسید. بعداً از طریق سامانه تصمیم به اقدام برای ثبت درخواست مشاوره کنید. طلاقی که از سمت آقا باشه و یا طلاقی که از سمت خانم باشه شرایط خاصی دارن. اما در طلاق توافقی، از شرایط خاص خبری نیست.

اینکه مدت زمان طلاق توافقی چقدره، کاملاً بستگی به زوجین داره. اگر زوج در مورد مسائل بین خودشون به توافق برسن، زمان طلاق  کوتاه‌تر خواهد شد. همین طور حضور در جلسات مشاوره برای زوج الزامیه.

مواردی مثل مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، تقسیم اموال و دارایی‌های مشترک. دیدار با فرزندان و هزینه‌های موردنیاز برای ادامه زندگی فرزندان از مهم‌ترین مواردی هستن که زوجین باید در اون به توافق برسن.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طلاق توافقی وجود داره، وضعیت بارداری خانم هست. خانم‌های باردار میتونن مثل خانم‌های دیگه طلاق بگیرن. با این تفاوت که باید حضانت، سرپرستی و مخارج فرزند کاملاً مشخص بشه. کاملاً زوجین در مورد اون به توافق برسن.

حضانت فرزندان پس از طلاق
حضانت فرزندان پس از طلاق

مدت زمان طلاق توافقی

در حالت کلی ممکنه طلاق توافقی بین 2 تا 4 ماه زمان لازم داشته باشه. زوجین باید 5 جلسه مشاوره رو در عرض 45 روز پشت سر بذارن تا بتونن گواهی‌های لازم رو دریافت کنن.

البته این زمان در بهترین حالت 45 روزه. ممکنه به دلیل شرایط خاص زندگی و مشکلات شما تعداد جلسات بیشتر بشه. در نهایت تعداد جلسات مشاوره هم افزایش پیدا کنه. یکی دیگه از عوامل مؤثر در زمان مشاوره، شهر محل سکونت شماست.

از اونجایی که این جلسات مشاوره توسط بهزیستی برگزار میشه، ممکنه تقاضا برای طلاق و جلسات مشاوره زیاد باشه. این مورد باعث میشه که فاصله بین جلسات بیشتر بشه و زمان بیشتری درگیر مشاوره باشید.

بنابراین در پاسخ به سؤال طلاق توافقی بعد از مشاوره چقدر طول می کشد، میشه گفت : حداکثر طی 15 روز فرایند طلاق به‌صورت کامل انجام میشه.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد