چگونه ازدواج موفقی داشته باشم

 «چگونه ازدواج موفقی داشته باشم» احتمالاً سوالی باشه که دونستن جوابش واسه شما هم مهمه.

متاسفانه یا خوشبختانه باید بگم که برای سوال «چگونه ازدواج موفقی داشته باشم» یک فرمول یا جواب خاص وجود نداره. پس دست از گشتن به دنبال فرمول جادویی بر می داریم.

داشتن مهارتهای ارتباطی و باورهای درست از زندگی مشترک و همین طور شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، در رسیدن به ازدواج موفق و نگه داشتن این رابطه میتونه خیلی مؤثر باشه.

در این مقاله مفصل درباره این موارد صحبت میکنم. تا انتهای مقاله همراه کلبه امن باش.

چگونه ازدواج موفقی داشته باشم از دید روانشناسی

ازدواجی موفق هستش که همسرت هم به اندازه خودت، برای موفقیت در زندگی تلاش کنه. از اون مهمتر اینکه به رشد و افزایش عزت نفس ت کمک کنه. داشتن چنین فردی به احتمال زیاد، شما رو به آرزوی داشتن ازدواج موفق نزدیک تر میکنه.

از طرفی هم این تلاش باید از سمت خودت هم باشه. چون رابطه یک جاده دو طرفه هستش. تنها انتظار داشتن از همسر و منفعل بودن خودت تو این مسیر، ازدواج رو بسمت سردی و در نهایت نابودی میبره.

ازدواج موفق داشتن از دید روانشناسی
ازدواج موفق داشتن از دید روانشناسی

لزوم مشاوره تخصصی برای ازدواج موفق

ازدواج و پیوند زناشویی مثل پیوند دو گیاهه. یک باغبان بخوبی میدونه هر گیاهی رو نمیشه به گیاه دیگه پیوند بزنی.

اصلاً هدف از پیوند دو تا گیاه چیه؟ آفرین، اینکه گیاهان میوه بهتر و بیشتر و ریشه محکم تری داشته باشن.

پس برای پیوند دو گیاه لازمه یکی از گیاهان میوه بهتر و دیگری ریشه محکمتر داشته باشه. اگه اصول پیوند دو گیاه رعایت نشه، باعث از بین رفتن گیاه میشه تا کامل شدنش.

خب، الان احتمالاً متوجه شدی که اگه پیوند خوب بگیره هر دو درخت بارور میشن و اگه پیوند بد بگیره هر دو خشک میشن.

با همین مثال ساده متوجه شدی که ازدواج هم مثل پیوند دو گیاه هستش. حالا واسه پیشگیری از مشکلات و مشخص کردن میزان هماهنگی بین دو نفر و بررسی موفقیت پیوند ازدواج، مراجعه به روانشناس مجرب لازمه.


مطالعه این مقاله ها رو بهت پیشنهاد میکنم:

سؤالات مهم جلسه خواستگاری

نشانه های پسری که قصد ازدواج دارد

اشتباهات دوران نامزدی


یک نکته مهم در اینکه چگونه ازدواج موفقی داشته باشم

یه نکته مهمی که دوست دارم بهت بگم و از من به یادگار داشته باشی. اینه که تمام تلاشت رو بکن باور مثبتی به خودت و عشق پیدا کنی.

شاید برات سؤال باشه که چطوری میشه به ازدواج موفقی برسم و بتونم رابطه دلگرم کننده ای داشته باشم؟

در جوابت میتونم بگم که بطور دقیق نمیدونی که هوا یا آب از کجا میاد. ولی مطمئن هستی که اینها واسه تو وجود داره با اینکه جای دقیق اونها رو نمی دونی.

انسان میدونه که با همه اشتباهاتی که داره هر وقت صبح از خواب بلند بشه، به آب و هوا دسترسی داره و نگرانش نیست. چون اینها بخشی از موهبت های خدای مهربون من و تو هستش.

در مورد عشق و همسر هم سعی کن همین نگاه رو داشته باشی. کافیه خودت رو دوست داشته باشی و وجودت رو شایسته یک رابطه متعهدانه و عاشقانه بدونی.

دلایل داشتن ازدواج موفق از نظر سلامت جسمی و روحی

برای اثبات اینکه ازدواج بر سلامت جسمی و روحی فرد اثر گذاره، محققان تحقیقاتی را روی 373 زوج در طی 16 سال شروع کردند. با توجه به نتیجه تحقیقات مشخص شد که یک ازدواج اشتباه میتونه تأثیرات مخربی بر سلامت فرد داشته باشه. همین طور مشخص شد که زوج هایی که با هم اختلاف نظر دارن، اغلب سلامت ضعیف تری هم دارن مخصوصاً آقایون.

همین طور نتیجه این تحقیقات ثابت کرد که وجود تعارض بین زن و شوهر میتونه منجر به پاسخ های مخرب در بدن بشه. این پاسخ های مخرب روی عملکرد قلب، سیستم ایمنی، تغییر در اشتها و افزایش ترشح هورمونهای استرس میتونه تاثیرگذار باشه. بشه.

راز چگونه ازدواج موفق داشته باشم

احتمالاً زمانی که در شور و هیجان مراسم عروسی ت هستی، تصور اینکه ممکنه کنار همسرت با خوشحالی زندگی نکنی، خیلی برات سخت باشه.

واقعیت اینه که وقتی زندگی ت رو با شخص دیگه به اشتراک میزاری میتونه چالش هم داشته باشه. پس واقع بینانه جلو برو نه رؤیایی.

برای داشتن یک ازدواج موفق، زوج باید نسبت بهم متعهد باشن. نسبت بهم عشق بورزند. احترام متقابل رو رعایت کنن. همین طور هر دو باید وظیفه خودتون رو در رابطه انجام بدین و به چشم معامله به رابطه نگاه نکنین.

همین طور که اول مقاله گفتم وجود بعضی مهارتها خیلی تو ایجاد یک رابطه و ازدواج موفق و همین طور حفظ اون لازمه. در ادامه به مهمترین این مهارتها اشاره میکنم که حسابی اونها رو در خودت ایجاد یا تقویت کنی.

واضح و شفاف صحبت کن

یکی از بهترین راه ها واسه حفظ سلامت و موفقیت زندگی مشترکت، صحبت کردن با همسرته. قرار نیست حتماً اتفاق مهمی بیفته تا شما با همسرت صحبت کنی. یعنی نباید فقط در مورد موارد تکراری مثل شهریه مدرسه بچه، پرداخت کرایه خونه و… راه ارتباطی رو باز نگه داری.

باید با همسرت بتونی درباره افکار و احساساتت حرف بزنی و همین طور شنونده خوبی هم درباره اینها واسه همسرت باشی.


آموزش مهارت ارتباطی در جلسات زوج درمانی جزء اولویت های درمانم هستش. اگه در این مورد نیاز به کمک داری، کنارت هستم.


قدر دان و سپاسگزار حضور همسرت باش

یکی از فاکتورهای مهمِ داشتن یک ازدواج موفق سپاسگزاری و قدردانی از حضور همسرته.

وقتی همسرت غذایی میپزه، در انجام تکالیف بچه ها بهشون کمک میکنه، خرید مواد غذایی انجام میده و… تشکر کن. این باور منفی و مخرب رو از ذهنت دور کن که “خب وظیفه ش بوده“. تشویق و تشکر کردن از همسرت، باعث افزایش همکاری او با شما میشه. یعنی عملاً داری این رفتار مثبتش رو تقویت میکنی.

شما وقتی از تاکسی پیاده میشی با اینکه کرایه راننده رو حساب میکنی و ایشون هم وظیفه ش رسوندن شما به مقصد بوده، تشکر میکنی. پس کاملاً طبیعیه که واسه زنده نگه داشتن صمیمیت و محبت در رابطه ای که قراره طولانی مدت باشه، خودت و همسرت روزانه به رابطه تون ویتامین تزریق کنین.

واسه هم وقت بزارین

حواست باشه که با مسئولیت های دیگه ای که داری، مثل شغل و برنامه های شخصی و فرزند … براحتی رابطه عاشقانه میتونه آسیب ببینه. اگر که آگاهانه نخوای واسه رابطه و همسرت وقت بزاری.

سعی کن با همراهی همسرت، برنامه ریزی آگاهانه ای واسه خودتون دو نفر داشته باشین، بدون هیچ مزاحمی مثل بچه ها، موبایل، تلویزیون و …

واسه زمان تنهایی همدیگه احترام بزارین و برنامه ریزی داشته باشین

به همون اندازه که گفتم واسه با هم بودن دو نفره لازمه برنامه ریزی داشته باشین. به همون اندازه هم یک زوج به تنها بودن نیاز دارن. این اصلاً مسئله خطرناکی نیست چه بسا لازمه یک ازدواج موفق داشتنه.

ولی متاسفانه بعد از ازدواج، زوج توجهی به اهمیت نیاز به تنهایی ندارند. در حالی که تنهایی  و خلوت کردن باعث شارژ شدن مجدد فرد خواهد شد.

واسه داشتن یک ازدواج موفق، سعی کنین هر دو زمانهایی رو برای شرکت در کلاس، یا کارهای داوطلبانه و … اختصاص بدین. چون در غیر اینصورت احساس اینکه ازدواج شما رو از هویت فردی تون دور کرده، پیدا میکنی.

 اختلاف نظر و سلیقه در رابطه طبیعیه

یکی از شرط های ازدواج موفق، اینه که بدونی قرار نیست در مورد همه موارد با همسرت توافق داشته باشی. داشتن اختلاف نظر به خودی خود تو رابطه مشکل ایجاد نمیکنه. بلکه نگاه منصفانه و محترمانه نداشتنه که باعث ایجاد کدورت میشه.

یکی از ملاک های ازدواج موفق، اینه آگاهانه هر کدومتون کمی از خودش بگذره و سازش داشته باشه. داشتن این تصور که فکر و باور شخصی خودت کاملاً و همیشه درسته. اما اینکه طرف مقابل اکثراً باید با ساز شما برقصه، به شدت ازدواج تون رو به سمت نابودی میبره.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد