عزت نفس پایین در ازدواج

عزت نفس پایین در ازدواج میتونه زمینه ساز خیلی از مسائل و مشکلات در بین زوج و زندگی مشترک باشه. بدتر اینکه ممکنه فرد خودش رو اصلاً مستحق عشق ندونه.

اگه احساس میکنی فردی هستی که عزت نفس پایینی داری، مطمئن باش که عزت نفس و اعتماد به نفس قابلیت ارتقا داره و ناامید از تغییر این وضعیت نباش. در ضمن اگه در رابطه ای هم هستی اینو بدون که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج این موضوع هم کاملاً قابل بررسیه و تشخیصه و این شرکت در این جلسات قبل از شروع رابطه رسمی ضروریه.

داشتن عزت نفس پایین در ازدواج و زندگی مشترک تنها به خودت آسیب نمیزنه بلکه روی کل سیستم و افراد اون میتونه تأثیر گذار باشه. در این مقاله درباره نشانه های عزت نفس پایین، اثرات آن صحبت شده.

تا انتهای مقاله همراه کلبه امن باش.

نشانه های عزت نفس پایین در ازدواج

آیا خودت رو در حال تماشای همسرت در مکان‌های عمومی می‌بینی؟

به این فکر می‌کنی که آیا همسرت فکر می‌کنه شخص دیگری از شما جذاب‌تره؟

آیا وقتی همسرت پیامک دریافت می‌کنه، دائماً به تلفنش نگاه می‌کنی زیرا می‌ترسی که به کسی از جنس مخالف پیامک ارسال کنه؟

آیا وقتی در آینه نگاه می کنی، خودت رو منزجر یا غمگین می بینی؟

آیا به دلیل احساسی که نسبت به بدن خودت داری، واسه برقراری صمیمیت فیزیکی با همسرت ترسو هستی؟

آیا از ایجاد روابط یا شرکت در رویدادهای اجتماعی می ترسی، زیرا احساس خجالت می کنی یا می ترسی که خودت باشی؟

آیا می ترسی نقاب عاطفی را برداری و اجازه بدی همسرت ببینه واقعاً چه کسی هستی؟

اینها نشانه هایی هستن که نشان میده ممکنه با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم میکنی که می تونه به طور قابل توجهی بر ازدواج و روابطت تأثیر بگذارده.

اعتماد به نفس پایین می تونه منجر به تعدادی از مشکلات زناشویی بشه و دیواریسخت بین شما و همسرت ایجاد کنه و مانع از اون بشه که همه ی وجود خود را به یکدیگر بسپارید.

 

نشانه های عزت نفس پایین در ازدواج
نشانه های عزت نفس پایین در ازدواج

 


خوندن این مقاله ها رو بهت پیشنهاد میکنم: «هدف اصلی ازدواج چیست» «چگونه ازدواج موفقی داشته باشم».


اثرات کاهش عزت نفس

عزت نفس پایین می تونه به روش های مختلفی روی شخصیت و ازدواج شما تأثیر بگذاره:

احساس ناامنی

ناامنی صدای دائمی در سر شماست که از شکست می ترسه، نیاز به تایید دائمی داره و اگه بشنوی که از شخص دیگری تعریف میشه احساس حسادت مکنی. ناامنی یافتن آرامش را تقریباً غیرممکن می‌کنه، چون همیشه از بالای شونه های خودت نگاه می‌کنی، خودت رو با اطرافیانت مقایسه می‌کنی و از آسیب‌پذیر بودن و نشان دادن واقعی خودت می‌ترسی.

کناره گیری از فعالیت ها و افراد

عزت نفس پایین می تونه منجر به کناره گیری اجتماعی، عاطفی، معنوی و فیزیکی بشه. مصداق کناره‌گیری اینکه که واسه برنامه‌ریزی برای گردش‌های اجتماعی،  همیشه بهانه‌ای بیاری که چرا نمتونی شرکت کنی.

کناره گیری، به خودی خود، می تونه منجر به اضطراب، افسردگی و احساس ناامیدی و بی ارزشی بشه.

حساسیت بیش از حد

عزت نفس پایین می تونه منجر به حساس شدن بیش از حد در تمام زمینه های زندگی شما بشه. مثالی از بیش از حد حساس بودن اینه که فکر می کنی  فرد مقابل بهت اول سلام نکرد چون از دستت عصبانیه.

حساس بودن بیش از حد یعنی عصبانی شدن زمانی که شخص دیگری مورد تایید قرار می گیره یا مورد تحسین قرار می گیره و بلافاصله فرض میشه که شما به اندازه کافی خوب نیستی.

تاثیرات شخصی

تأثیرات شخصی عزت نفس پایین منجر به ایجاد لایه های بیشتر احساس ناامنی، گوشه گیری و حساسیت بیش از حد میشه. عزت نفس پایین باعث میشه که خودت رو در یک جعبه قرار بدی و تقریباً اینکه متوجه بشی شخص داخل جعبه چه کسی هستش و چه چیزی دوست داره و… غیر ممکن میشه.

تاثیرات زناشویی

عزت نفس پایین در ازدواج، تاثیرات زناشویی بسیار زیادی میتونه داشته باشه. از جمله ترس یا عدم صمیمیت فیزیکی و اجازه ندادن به همسرت که هر دو بخش مثبت و منفی شما را دوست داشته باشه و بپذیره.

رابطه جنسی برای سلامت کلی یک ازدواج مهم و ضروریه و زمانی که فرد عزت نفس پایینی داره طبیعتاً قادر نیست رابطه جنسی رضایت بخشی با همسرش برقرار کنه.

مراحل سلامت عاطفی و عشق به خود

 قدر ارزش خودت رو بدون

مزمور 139:14، “تو را می ستایم زیرا به طرز وحشتناک و شگفت انگیزی آفریده شده ام.” خداوند شما را برای هدفی بزرگ طراحی و خلق کرده است. او زمانی زیبایی را می بیند که به شما نگاه می کند و شما را به طرز پیچیده ای طراحی کرده است که با اعتماد به نفس راه بروید. او شما را آفرید که در ازدواجتان از صمیم قلب عشق بورزید، یعنی وقتی همسرتان سقوط کرد، دست بدهید. ازدواج اجازه دادن به شخص دیگری در قسمت های تاریک قلب شما است تا نور به درون شما نفوذ کند و بتوانید چیزها را از دریچه ای متفاوت ببینید.

 همونی باش که هستی

بخش مهمی از سلامت روانی، روحی و رابطه ای اینه که همونی باشی که هستی. به جای اینکه بخوای مثل همکارت باشی که مورد تمجید قرار گرفته، باید به استعدادها و توانایی های خودت اطمینان داشته باشی. سخت به کارت ادامه بدهی، به دیگران کمک کنی، فعالیت هایی را پیدا کنی که از آنها لذت می بری، و زمانی را برای غوطه ور شدن در خلقت خدا و قدردانی از دنیای اطراف خود اختصاص بدی.

خودت یا ازدواجت رو مقایسه نکن

 رسانه های اجتماعی میتونن ابزاری قدرتمند و مفید باشند. افرادی که با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنن باید از تأثیری که می تونه بر روح غرق شده یا ناامن تان بگذاره آگاه باشند. حواست باشه که فقط به این دلیل که کسی همیشه به همسر خود علاقه داره به این معنی نیست که ازدواج کاملی هم داره. در زندگی هیچ چیز مطلقی وجود نداره. هر کس در زندگی خودش زمینه های مختلفی داره که نیاز به کار داره.

فقط به این دلیل که یک نفر 8000 فالوور بیشتر از شما دارد به این معنی نیست که او ارزشمندتر یا مهمتره. اگه خودت رو غمگین، مضطرب کنی  فالوورهای شمازیاد نمیشه، تصاویر شما لایک بیشتری دریافت نمیکنه. ممکنه زمان آن رسیده باشه که استفاده خود از رسانه های اجتماعی را برای یک فصلِ دوباره ارزیابی کنی.

4. حفاری عمیق – به ریشه مسئله بپردازید.

ممکن است آسیب های طولانی مدتی از گذشته شما وجود داشته باشد که به کاهش عزت نفس کمک می کند. بزرگسالانی که آسیب های دوران کودکی را تجربه کرده اند یا با هر نوع آزار جسمی یا عاطفی مواجه شده اند ممکن است تا مدت ها بعد متوجه اثرات آن نشوند.

مهم است که از طریق هر درد قلبی طولانی مدت تلاش کنید تا از صمیم قلب خود را به دیگران مهم خود ارائه دهید. تلاش برای تقسیم آسیب های گذشته یا پنهان کردن گذشته از همسرتان ممکن است منجر به کناره گیری بیشتر و احساس ناامیدی شود.

ازدواج هدیه زیبایی است که به شما امکان می دهد هر روز بیشتر و بیشتر با شخصی آشنا شوید و آن را به رابطه ای تبدیل کنید که می تواند به طور کامل دنیای شما را تغییر داده و متحول کند.

ازدواج بهترین دوستی را به شما پیشنهاد می‌کند که وقتی بالاخره آن ارتقای شغلی عقب افتاده را دریافت کردید، زمانی که تصمیم گرفتید در کلاس رقصی که همیشه آرزویش را داشتید ثبت نام کنید (اما احساس می‌کردید از نظر موسیقی برای انجام آن خیلی به چالش کشیده‌اید)، آنجا خواهد بود. اعتماد به نفس داشته باشید که به علاقه مندی خود به لیست کارهای و فرش های تازه جاروبرقی اعتراف کنید.

5. ماسک استعاری را بردارید.

برای تجربه کامل و زیبایی ازدواج آنطور که خدا خواسته است، ابتدا باید نقاب استعاری را بردارید. لازم نیست همیشه حق با شما باشد، همیشه مجبور نیستید آرایش کنید، و مجبور نیستید هرگونه سوء استفاده قبلی را که توانایی شما برای رویاپردازی بزرگ را از بین برده است، پنهان کنید.

اجازه دهید همسرتان در تمام قسمت های قلبتان وارد شود. به آن ها اجازه دهید بدون اینکه چشمانتان را بچرخانید، زمزمه کنند که چقدر زیبا یا خوش تیپ به نظر می رسید. به آنها اجازه دهید در حالی که از دردهای گذشته خود می گذرید، دست شما را بگیرند.

نشانه های مسائل بزرگتر

اگر به خاطر گذشته خود یا همسرتان مشکلات اعتماد دارید، مشاوره ازدواج برای کمک به شکوفایی ازدواج شما مفید خواهد بود. صرف نظر از اینکه چه سفری را طی کرده اید، لازم است بدانید که گذشته شما آینده شما را مشخص نمی کند.

عزت نفس پایین باید مورد توجه قرار گیرد تا به شما در رشد شخصی و زندگی زناشویی کمک کند. ممکن است عزت نفس پایین شما را از دستیابی به توانایی های بالقوه خود، شخصا و در ازدواجتان باز دارد

.

منبع:  tacomachristiancounseling.com

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد