چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است

تا حالا به این فکر کردین که چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟ یا اینکه مشاوره قبل از ازدواج چه تأثیری روی زندگی شما داره؟

اغلب افراد فکر میکنن فقط وقتی که به مشکل برمیخورن باید از مشاور کمک بگیرن؛ درصورتی‌ که مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک میکنه تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید؛ همچنین مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارن رو به‌راحتی حل کنید و ازدواج موفقی رو تجربه کنید.

بنابراین اگه قصد ازدواج دارین، از اهمیت مشاوره غافل نشین و برای درک بهتر از اینکه چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است با کلبه امن همراه باشید.

چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است و چه تأثیری در زندگی زناشویی دارد؟

مشاوره قبل از ازدواج به منظور کمک به زوجین برای تقویت روابط خود قبل از ازدواج ارائه میشه. از طریق این مشاوره، به زوج ها توصیه میشه که موضوعات مختلفی رو از جمله این موارد بررسی کنن.

  • مهارت های ارتباطی
  • امور مالی و مدیریت پول
  • انتظارات، باورها و ارزش ها
  • کودکان و فرزندپروری
  • تصمیم گیری و حل تعارض
  • مقابله با خشم و احساسات
  • نقش ها در ازدواج و …

دریافت مشاوره قبل از ازدواج یک راه عالی برای افزایش توانایی زوج در برقراری ارتباط و ایجاد انتظارات واقع بینانه و همین طور بهترین گزینه برای افزایش مهارت های حل تعارض هستش.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج
اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

 

ترس از ازدواج

تعداد زیادی از زوج‌ها، حتی روز عقد مردد هستن و از قبول مسئولیت میترسن. این افراد با حضور در یک جلسه مشاوره، به‌ خوبی درک میکنن که چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است. در جلسات، فرد از واقعیات بعد از ازدواج مطلع می شود. همین طور زن و مرد نیازها و انتظارات خودشون رو بیان میکنن.

در این حالت هر دو طرف کاملاً متوجه مسئولیت‌ها و تغییراتی که در انتظارشونه میشن. درواقع زوجین در مشاوره قبل از ازدواج با ترس‌های خودشون مواجه میشن و راحت‌تر میتونن با اون کنار بیان.

برخی از زوج‌های جوان، تجربه‌های تلخی در روابط خودشون یا اطرافیان داشتن که در ناخودآگاه اون‌ها تأثیر منفی گذاشته و باعث میشه از شکست در ازدواج ترس داشته باشن؛ مشاوره قبل از ازدواج باعث میشه که این دسته با دید بهتری وارد رابطه شده و رابطه سالم‌تری رو تجربه کنن.

تفاهم یا توافق؟

اغلب افراد فکر میکنن تفاهم داشتن به معنی هم‌نظر بودن در تمام موارد هست؛ اما این یک باور کاملاً اشتباهه. تفاهم به معنی سازگاری زوجینه. توافق معنایی مشابه با تفاهم داره.

توافق یعنی در مسائلی که پیش روی زوجین قرار می‌گیره، بتونن به‌خوبی با هم کنار بیان و اون مشکل رو پشت سر بذارن. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج هر دو طرف به‌خوبی یاد می‌گیرن که آستانه صبر و تحمل خودشون رو بالا ببرن و در برخی مسائل گذشت داشته باشن تا بتونن زندگی بهتری رو تجربه کنن.

در پاسخ به کسی که می‌پرسه چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟ میشه گفت: آموزش سازگاری، تفاهم کسب کردنیه و در جلسات مشاوره، زوجین توانایی سازگاری رو یاد می‌گیرن؛ علاوه بر این زوجین یاد می‌گیرن که به حقوق همدیگه احترام بذارن و توقعات نابجا از بین میره.

 

تأثیر مشاوره قبل از ازدواج در شناخت صحیح
تأثیر مشاوره قبل از ازدواج در شناخت صحیح

 


مقاله های پیشنهادی کلبه امن:

استرس قبل از ازدواج

مهم ترین نشانه های آمادگی برای ازدواج

در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود

ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب چیست


چرا مشاوره قبل از ازدواج در شناخت صحیح مهم است؟

علاقه و میل قلبی یکی از مهم‌ترین پارامترهای ازدواجه؛ ولی هیچ‌وقت کافی نیست! مشاوره قبل از ازدواج به افرادی که عاشق هم هستن کمک میکنه تا بهتر همدیگه رو بشناسن و با تفاوت‌های هم کنار بیان یا برخی از مشکلات رو رفع کنن.

سؤالی که پیش میاد اینه که تأثیر شناخت صحیح در ازدواج چیه و چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟ در پاسخ به این سؤال میشه گفت: مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک میکنه تا مرحله‌ به‌ مرحله با شریک عاطفی خودتون آشنا بشین و در هر مرحله مشکلاتی که وجود دارن رو حل کنید.

اگه بدون مشاوره و شناخت صحیح وارد مرحله بعدی، یعنی ازدواج بشین، وقتی مشکلات و تفاوت‌ها نمایان میشن شما از زندگی دلسرد میشین و ممکنه به شکست برسید؛ بنابراین فراموش نکنید که مشاوره قبل از ازدواج اهمیت زیادی داره.

جلسات مشاوره به زوجین کمک میکنه تا در تمام زمینه‌ها شناخت بهتری از هم داشته باشن. امور مالی، میزان احساسات و روش نمایش دادن احساسات، انتظارهایی که از آینده دارن.

همین طور شکل ارتباط با دیگران، نحوه بروز خشم، انتظارات در رابطه جنسی، اعتقادات و ارزش‌های هر طرف، نظر در مورد تعداد و تربیت فرزندان و انتظارات در مورد نقش هر فرد و تقسیم کارهای خانه از مهم‌ترین مواردی است که در جلسات مشاوره مشخص میشه.

حل مشکلات مهم با مشاوره قبل از ازدواج

ممکنه در طول رابطه عاطفی و یا رابطه‌ای که برای شناخت طرفین از هم صورت می‌گیره، مشکلات و دلخوری‌هایی پیش بیاد که حل کردنش سخت به نظر برسه؛ در این مواقع مشاور و خدمات کلبه امن به شما کمک میکنه که با دید منطقی‌تری به موضوع نگاه کنید و مشکل رو حل کنید.

حل کردن مشکلات و پشت سر گذاشتن اون‌ها باعث میشه که احساس بهتری به ازدواج داشته باشید. همچنین این مورد به شما کمک میکنه تا وقتی مشکل مشابهی پیش اومد، توانایی حل کردنش رو داشته باشید (ماهیگیری یاد میگیری).

چرا مشاوره قبل از ازدواج برای افرادی که روابط طولانی رو تجربه کردن مهم است؟ معمولاً روابطی که عمر زیادی دارن مشکلات و سختی‌های زیادی رو پشت سر گذاشتن؛ برخی از این مشکلات هیچ‌وقت حل نشدن و باعث ایجاد فاصله و سردی بین طرفین میشن.

مشاوره قبل از ازدواج کمک میکنه مشکلات قدیمی به درست‌ترین شکل ممکن حل شده و دختر و پسر اشتیاق بیشتری برای ازدواج داشته باشن.

حل مشکلات مهم با مشاوره قبل از ازدواج
حل مشکلات مهم با مشاوره قبل از ازدواج

 

حل مشکلات شخصی

برخی مواقع مشکلاتی وجود دارن که فقط یکی از زوجین رو درگیر کرده و این مشکلات به‌صورت غیرمستقیم کیفیت رابطه و درنهایت ازدواج رو پایین میاره. مشاور طبق شناختی که از هر دو طرف داره، میتونه کمک بهتری به فرد برسونه و برای حل اون اقدام کنه.

همچنین در برخی موارد مشکلاتی در رابطه وجود داره که یکی از طرفین از اون مشکل رنج میبره ولی توانایی بیان کردن نداره. با کمک مشاوره، طرفین یاد می‌گیرن که به بهترین شکل، مشکلات خودشون رو بیان کنن و برای حل کردنش، از همدیگه کمک بخوان.

بیان مشکلات شخصی برای شریک عاطفی، باید باعث شه که شریکتون شما رو بیشتر درک کنه و با تمام توان برای رفع مشکل شما تلاش کنه. بعضی افراد که در جلسات مشاوره شرکت می‌کنن، به حدی خودخواه هستن که به مشکلات شریک خودشون اهمیت نمی‌دادن؛ اما پس از جلسات مشاوره انعطاف بیشتری به خرج می‌دادن و در کنار شریکشون، خودشون هم لذت بیشتری از رابطه می‌بردن.

تصحیح رفتارهای غلط در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

امکان داره در رابطه عاطفی و یا حتی زندگی شخصی، عادات و رفتارهایی در فرد شکل گرفته باشه که به ازدواج لطمه وارد کنه. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، این رفتارهای سمی شناسایی‌ شده و به کمک مشاور حل میشن.

بنابراین اگر هنوز هم براتون سؤاله که چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است، باید بدونید در این جلسات مشاوره بسیاری از مواردی که ازدواج شما رو تهدید میکنن بررسی و حل میشن؛ حتی رفتارهایی که ریشه در مشکلات کودکی فرد دارن.

بررسی میزان آمادگی طرفین برای ازدواج

اغلب افراد فکر میکنن رسیدن به یه سن خاص، به معنی آمادگی برای ازدواج است. اگرچه سن، یکی از عوامل مؤثر و مهم در ازدواج هست؛ اما رسیدن به یک سن خاص، به‌تنهایی کافی نیست. در کنار شرایط سنی (بلوغ)، شرایط روحی و روانی، شرایط اجتماعی و طرز فکر فرد، نقش مهمی در آمادگی برای ازدواج داره.

در جلسه‌های مشاوره، زوجین از هر نظر محک زده میشن و مهم ترین نشانه های آمادگی برای ازدواج در اون‌ها مورد بررسی قرار می‌گیره.

ممکنه طرفین هم سن باشن ولی یکی از اون‌ها درک و آمادگی بیشتری نسبت به دیگری داشته باشه. حتی ممکنه طرفین اختلاف سنی زیای داشته باشن ولی از نظر فکری و آمادگی برای ازدواج در یک سطح قرار داشته باشن.

یک نکته مهم در مورد جلسات مشاوره قبل از ازدواج

سعی کردیم مهم‌ترین و اصلی‌ترین تأثیرات مشاوره قبل از ازدواج رو براتون بیان کنیم. اگر قصد شرکت در جلسات مشاوره رو دارین باید دقت کنید که شما و شریکتون یک مشاور رو انتخاب کنید. کمک گرفتن از دو مشاور مختلف باعث ایجاد تناقض و مشکلات جدید میشه. همچنین جلسات مشاوره هم باید به‌صورت یک‌ نفره برگزار شه و هم دونفره تا نتیجه بهتری داشته باشه.

درنهایت اگر به دنبال یک مرکز مشاوره مطمئن و متخصص و باتجربه هستی، کلبه امن هرلحظه آماده کمک به شماست.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد