هدف اصلی ازدواج چیست؟

هدف اصلی ازدواج، اولین سوالیه که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، از دختر خانم و آقا پسر میپرسم. تا کمی به چالش
کشیده بشن و با توجه به پاسخ های خودشون ببینم که آیا با اهداف درست پیش میرن یا خیر.

همین طور اینکه چقدر آمادگی روحی و مهارت های لازم رو برای وارد شدن به این اقیانوس بی انتها یعنی زندگی مشترک دارن.

شاید برای شما هم سوال باشه که هدف اصلی و واقعی ازدواچ چیه؟
اهداف اشتباه ازدواج کدوما هستن؟
برای موفقیت در ازدواج چه کارهایی لازمه؟
هدف مردان/ زنان از ازدواج چیه…

پر انرژی تا انتهای مقاله همراه کلبه امن باش تا بصورت جامع و کامل پاسخ سؤالاتت رو بگیری.

هدف واقعی از ازدواج با یک مثال

یک مثال برات میزنم که کمکت کنه به درک عمیق تری از ازدواج و اهداف آن برسی.

تصور کن قراره به همراه یک شخص دیگه بقیه عمرت رو در یک قایق پارویی بگذرونی و شما دو نفر باید این قایق بزرگ رو با پارو زدن
به حرکت در بیارین.

خب، اولین هدف چیه بنظرت؟ اینکه درباره مسیر و مقصد توافق داشته باشین و بعد هر دو با سرعت و نظم یکسان پارو بزنید. در غیر این صورت اونقدر دور خودتون میچرخید تا همه انرژی تون تموم بشه.

حالا جواب این سوالمو بده؛ واسه پیدا کردن چنین شخصی، چقدررر دقت خواهی کرد؟

این قایق همون زندگی مشترکه، که خودت به تنهایی قادر به پارو زدن نیستی و باید به دنبال یک همراه باشی.

میبینی پس صرفاً تپش قلب واسه همدیگه، تو این مسیر به تنهایی کمک کننده نمیتونه باشه و هدف واقعی از ازدواج رو به تنهایی در بر نمیگیره.

هدف واقعی از ازدواج
هدف واقعی از ازدواج

مطالعه این مقاله ها رو بهت پیشنهاد میکنم:

سؤالات مهم جلسه خواستگاری

اشتباهات دوران عقد

چگونه ازدواج موفقی داشته باشم؟


مهمترین هدف ازدواج از نظر روانشناسی

دلایل درست ازدواج میتونه این موارد باشه:

رسیدن به آرامش

اگه بخواهیم در یک جمله هدف از ازدواج رو  رسیدن به آرامش بدونیم، بهترین پاسخ میتونه باشه و شاید یکی از مهمترین و اولین انگیزه فرد از ازدواج باشه.

داشتن فرزند

چشیدن طعم پدر یا مادر شدن، یکی از حس های زیبا و منحصر به فرد در زندگی هر فردی میتونه باشه و یکی از دلایل مهم ازدواج به حساب میاد.

داشتن رابطه جنسی

نیاز جنسی از مهمترین نیازهای زن و مرد هستش و ارضای این نیاز به روش قانونی و سالم با ازدواج مهیا میشه. داشتن رابطه جنسی رضایت بخش و سالم فرد رو از نظر جسمی، روحی و اخلاقی میتونه به آرامش برسونه.


اینکه دختر یا پسر بتونن یاد بگیرن اهداف درستی رو برای ازدواج تعیین کنن در جلسات مشاوره مهارتهای قبل از ازدواج، کاملا دست یافتنیه و میتونی با خیال راحت از این خدمات کلبه امن استفاده کنی.


مهمترین هدف ازدواج، رشد و بالندگی

یک ازدواج موفق، واقعا میتونه نقطه عطفی برای پیشرفت یا برعکس نزول فرد از لحاظ اجتماعی، مالی، سلامت روانی و جسمی باشه. اینجاست که همیشه به مراجعانم در جلسات قبل از ازدواج میگم وسواس ما الان روی ازدواج صرفاً نیست بلکه در ازدواج موفقه.

رشد و بالندگی میتونه از اهداف درست ازدواج باشه

هدف اصلی ازدواج، احترام و امنیت

از دید جامعه یک فرد متاهل نسبت به فرد مجرد از احترام بیشتری برخورداره و ازدواج میتونه فضای امن روانی رو برای شخص ایجاد کنه.

بعنوان مثال برای زندگی در یک آپارتمان، خودت بگو به فرد متاهل با خیال راحت تر واحدی رو اجاره میدن یا مجرد!!  فک کنم بهتر متوجه احترام و امنیت در ازدواج شدی.

هدف مهم ازدواج از دید خودت هم احتمالاً چیزی جز این موارد نمیتونه باشه ولی مسئله اینه که افرادی هم که تعدادشون متاسفانه کم نیست، از دلایل و انگیزه های اشتباه برای ازدواج، استفاده میکنن.

در ادامه مقاله به این موارد اشاره میکنم که دست پر تر از کلبه امن بیرون بری.

 دلایل و انگیزه های اشتباه برای ازدواج

آمبروز بیرس، نویسنده آمریکایی میگه: «دنیا از عوارض سوء ازدواج های نسنجیده بیشتر آسیب میبید تا از تجرد

برای اینکه بهتر هدف اصلی ازدواج رو تشخیص بدی، حتماً لازمه که ابتدا دلایل نادرست از ازدواج رو بشناسی.

این دلایل عبارتند از:

خشم و لجبازی علیه والدین:

باورش سخته، ولی متاسفانه افرادی هستن که بخاطر نشون دادن خشم و اعتراض خودشون به رفتارهای والدین، ازدواج میکنن. مثلاً با رد کردن گزینه های پیشنهادی والدین برای ازدواج و پافشاری کردن روی انتخاب خودش ( حتی اگه از لحاظ منطقی انتخاب اشتباهی هم باشه) لجبازی و خشم خودش رو نشون میده.  ازدواجی که با این انگیزه انجام میشه عاقبتش مشخصه. امیدوارم جزء این دسته از افراد نباشی.

فرار از یک رابطه شکست خورده

بزار راحت بهت بگم، در کل هر راهکاری برای فرار از مشکل یا مسئله، با شکست مواجه میشه و به نوعی پاک کردن صورت مسئله هستش. حالا در این بین افرادی هم هستن که بعد از تمام شدن یک رابطه عاطفی و واسه فراموش کردن و کنار اومدن با آسیب های این شکست عشقی، با استدلال خودش یا توصیه دوستان یا خانواده (عمه درمانی)، سراغ یک مُسکن فوری میرن و دیواری کوتاهتر از ازدواج کردن پیدا نمیکنن.

میشه گفت هدف اصلی ازدواج این افراد واقعا فرار از درد این مسیر شکست عاطفی بوده. کار درست اینه که تا زمانی که تروما و ضربه روانی شکست عاطفی، حل و فصل نشده، از راهکارهای جایگزین و به شدت آسیب زا دست برداشته بشه.

هدف اصلی ازدواج، فراراز یک رابطه شکست خورده

متاسفانه هنوز هم خانواده هایی هستن که این باور اشتباه رو دارن که “اگه فرزند مشکل دار ازدواج کنه، آدم میشه“، و قربانی اصلی این نوع باورها در جامعه بیشتر دختران هستن.


مطالعه مقاله چه افرادی برای ازدواج خطرناک هستند رو پیشنهاد میکنم.


هدف اصلی ازدواج با انگیزه اقتصادی

یک ضرب المثل اسکاتلندی میگه: «هیچ وقت برای پول ازدواج نکنید، چون قرض کردن آن برایتان ارزانتر تمام می شود.»

بنظرم این جمله رو باید با طلا نوشت اینقدر که واضح و شفافه. متاسفانه بعضی از افراد این تصور رو دارن که یکی از راه های پولدار شدن، داشتن یک همسر پولداره. این تصور به خودی خود شاید آسیب زا نباشه. ولی این تصور زمانی خطرناک میشه که هدف اصلی ازدواج فرد، فقط انگیزه اقتصادیه و اصلاً به سایر جنبه ها، توجهی نمیکنه.

هدف اصلی ازدواج با انگیزه صرفاً جنسی

از دختر خانمی در جلسه مشاوره پرسیدم: که انگیزه و هدفت از انتخاب این پسر واسه ازدواج چی بود؟ در جواب گفت:تو رابطه جنسی خیلییی اوکی هستیم با هم.

در حالی که علت مشاوره ی خانم به جلسه، بی مسئولیتی و اهمالکاری اقا پسر بود. درسته که نیاز جنسی از اهداف مهم ازدواج هستش، ولی زمانی که فقط با این انگیزه باشه، ازدواج محکوم به شکسته.

ازدواج با انگیزه احساس گناه یا ترحم

یک موردی که همیشه تو ذهنم هست، آقا پسری بود که بعد مدتی رابطه با دختر خانمی، علی رغم اینکه به این نتیجه رسیده بود مناسب هم نیستن، ولی از زمانی که متوجه بیمای ام اس دختر خانم شده بود، کاملاً احساس ترحم و حتی احساس گناه که نباید این دختر رو تو این شرایط تنها بزارم، به شدت  وجودش رو گرفته بود.

کاملاً متوجه شدی که  هدف اصلی ازدواج این آقا پسر، اشتباهه و بالاخره روزی این احساس ترحم و دلسوزی تموم میشه و اون موقع هستش که طرف مقابل ضربه شدیدتری بخاطر سردی و در نهایت اتمام رابطه خواهد خورد.

پس گاهی از اوقات، درست نیست مسئولیت احساس دیگران را به عهده بگیری، چون در آینده با تصمیم منطقی که خواهی گرفت، ضربه روحی شدیدتری به فرد مقابل وارد میشه.

ازدواج با انگیزه مسائل ماورائی (خواب،فال،استخاره و…)

مثلاً دختری که خواستگار معتاد داره، باز هم اصرار داره که استخاره کنه و با توجه به نتیجه استخاره، خواستگار رو رد یا قبول کنه. متاسفانه شاید عجیب بنظر برسه، ولی شاهد چنین تفکراتی در بین افراد هستم.

ازدواجی که حداقل مبانی منطقی رو نداشته باشه، و هدف اصلی ازدواج صرفاً بخاطر استخاره و خواب و … قرار باشه آن را قبول یا رد کنیم، ریسک خیلی زیادی داره و تصمیم درستی محسوب نمیشه.

سخن آخر اینکه

دوست عزیزم مجرد موندن به معنای عدم موفقیت در زندگی ت نیست. بلکه مرحله ای هستش که در جهت خوشبختی باید بیشترتفکر کنی و مراقب گزینه های نامناسبی که بهت میشه، باشی.

گاهی وقت ها تنها موندن و تجرد بهتر از شکست تو زندگی مشترکه. منظورم اینه که اگه اهداف ازدواج رو اشتباه در نظر بگیری، اون شکست به چند روز متاهل شدنت نمیارزه.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد