ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ این روزهای جوانان هست. در جلسات زوج درمانی یا مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از دختر خانم یا آقا پسر پرسیدم الان در چه مرحله ای از رابطه هستین؟پاسخ این بوده که ازدواج ما سفیده.

احتمالاً اسم ازدواج سفید به گوشتون خورده باشه. اما ازدواج سفید چیست؟
از ازدواج سفید چی میدونید؟
از شرایط حقوقی ازدواج سفید خبر دارین؟
میدونین این ازدواج در ایران به چه شکله و چه اثراتی داره؟

برای اینکه بهتر درک کنید که ازدواج سفید چیست، با ما همراه باشید تا در کلبه امن به بررسی تمام جوانب مربوط به ازدواج سفید بپردازیم.

تعریف ازدواج سفید

در پاسخ به سؤال ازدواج سفید چیست، میشه گفت ازدواجی که هیچ رسمیتی ندارد و در جایی به ثبت نمیرسد. در واقع ازدواجی که زن و مرد بدون اینکه خطبه عقد و یا صیغه بینشون جاری بشه، با هم زندگی مشترک را شروع میکنن.

هر آنچه که لازم است از ازدواج سفید بدانید
هر آنچه که لازم است از ازدواج سفید بدانید

درواقع میشه گفت یه زندگی مشترک رو با هم شروع میکنن. ازدواج سفید وقتی اولین بار مطرح شد به معنی هم خونگی دو نفر، بدون ایجاد رابطه جنسی بوده. اما به‌مرور زمان رابطه جنسی هم به این ازدواج اضافه شد و مشکلات زیادی رو به وجود آورد.

با اینکه این نوع ازدواج خلاف شرع و دین ماست، اما امروزه تونسته تو ایران هم رواج زیادی پیدا کنه. با کلبه امن همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیارین.

دلایل ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید دلایل متعدد و نسبتاً قابل قبولی داره. اما امروزه به حدی از اهداف واقعی خودش فاصله گرفته که دیگه هیچ مشاور و یا روانشناسی اونو پیشنهاد نمی‌ده. حالا ببینیم دلایل اصلی ازدواج سفید چیست؟

شناخت طرفین از هم

یکی از دلایل اصلی ازدواج سفید، ایجاد شناخت واقعی و عمیق بین دختر و پسری بود که قصد ازدواج داشتن. دو طرف با هم توی یه خونه زندگی می‌کردن و رفتارهای هم دیگه رو توی زندگی بررسی می‌کردن.

بعدش اگر به تفاهم می‌رسیدن رابطشون به ازدواج ختم می‌شد و در غیر اینصورت به‌راحتی از هم جدا می‌شدن.

 ترس از مسئولیت‌پذیری

یه وقتایی هست که دو نفر با هم توی رابطه هستن ولی از ازدواج و قبول مسئولیت میترسن. بنابراین یه مدت ازدواج سفید رو تجربه میکنن تا خودشون و زندگی متأهلی رو محک بزنن و در صورتی‌ که خواستن رابطه رو رسمی کنن.

مسائل مالی

یه دلیل دیگه ازدواج سفید، مشکلات مالی بود. یعنی دو نفر که از پس هزینه‌های خونه و زندگی کردن بر نمیومدن، با هم زندگی می‌کردن و هم خونه می‌شدن تا بهتر بتونن مخارجشون رو کنترل و تأمین کنن. این دو نفر رابطه‌های خودشون رو دارن و لزوماً انتهای ارتباط هم خونگی اونها، ازدواج رسمی نیست.

نیاز جنسی

نیاز جنسی در ابتدا اصلاً جزء اهداف و چارچوب‌های ازدواج سفید نبود؛ یعنی به خاطر اینکه دو نفر بدون ارتباط جنسی با هم زندگی می‌کردن، به این نوع ازدواج، ازدواج سفید گفته می‌شد.

اما هم خونگی دو نفر در اغلب موارد منجر به ارتباط جنسی می‌شد. برای همین هم امروزه رابطه جنسی شده جزئی از دلایل ازدواج سفید. تو ایران هم متأسفانه شرایط طوری شده که اگه از یه عده بپرسید ازدواج سفید چیست؟ اغلبشون میگن هم خونگی و ازدواج غیررسمی برای داشتن رابطه جنسی بدون محدودیت!


مقالات پیشنهادی:
هوش هیجانی و ازدواج
دلایل و انگیزه های اشتباه برای ازدواج
چه افرادی برای ازدواج خطرناک هستند


شرایط ازدواج سفید چیست؟

در ازدواج سفید هیچ تعهدی بین دو طرف نیست. دو نفری که وارد رابطه میشن هیچ محدودیتی در ارتباط هاشون ندارن و میتونن با شخص دیگه‌ای رابطه عاطفی داشته باشن. در این ازدواج دو طرف هیچ مسئولیت مشخصی ندارن. تنها بخشی از مسئولیت‌ها و مخارج مربوط به خونه بر عهده اونهاست.

شرایط ازدواج سفید چیست؟
شرایط ازدواج سفید چیست؟

اما نه تعهدی به همخونه یا شخصی که باهاش ازدواج کردن دارن و نه مسئولیتی در قبالش دارن؛ فقط کافیه دو طرف بخوان که با هم ازدواج سفید داشته باشن و همین‌طور یه سری تفاهماتی در مورد مسائل مربوط به این نوع زندگی داشته باشن.

بنابراین در پاسخ به سؤال شرایط ازدواج سفید چیست میشه تو یه جمله گفت: ازدواج سفید هیچ شرایطی نداره. بجز یه سری مسئولیت در مورد شرایط خونه.

تفاوت ازدواج سفید در ایران و سایر کشورها چیست؟

ازدواج سفید در ایران خیلی از اهداف واقعی خودش فاصله گرفته. برای همینم اغلب مردم دید بدی بهش دارن.  حتی کسایی که وارد این نوع رابطه و این نوع ازدواج میشن هم دید مثبتی بهش ندارن.

همون‌طور که قبلاً اشاره کردیم ازدواج سفید به معنی هم خونگی یک دختر و پسر با هم بدون ارتباط جنسی و برای تقسیم مسئولیت‌های خونه و مسئولیت‌های مالی هست. اما در ایران این نوع ازدواج فقط به دلیل رفع نیاز جنسی انجام میشه.

از اونجایی که برقراری رابطه جنسی بین دو نفر باعث ایجاد یه جور احساس وابستگی و شکل‌گیری رابطه‌های عاطفی میشه، معمولاً این ازدواج در اغلب موارد با شکست مواجه میشه.

علاوه بر این‌ها لازمه بدونید که ازدواج سفید عملی مشابه زنا اعلام شده و تمام مراجع اونو رد کردن. ازدواج سفید در کشورهای دیگه شامل رابطه جنسی نمیشه. بنابراین مردم دید بهتری به این ازدواج دارن و روز به‌ روز هم رواج بیشتری پیدا میکنه.

درنهایت اگر فکر می‌کنید ازدواج سفید برای شما مناسبه، بهتره قبل از اینکه دست به اقدام بزنید از خدمات مشاوره کلبه امن یا حتی مراکز مشاوره دیگه کمک بگیرید.

وقتی‌که قصد ازدواج دارید (حالا ازدواج رسمی و یا ازدواج سفید فرقی نمیکنه) معمولاً با استرس قبل از ازدواج مواجه میشین. برای کاهش این استرس و جلوگیری از شکست‌های احتمالی بهتره حتماً از مشاور کمک بگیرید.

جدایی در ازدواج سفید به چه شکل است؟

ازدواج سفید معمولاً عمر زیادی نداره. وقتی یکی از طرفین وارد رابطه عاطفی میشه، به ثبات مالی میرسه و یا دو طرف با هم به مشکل برمیخورن، این رابطه به‌سادگی به اتمام میرسه. از اونجایی که ازدواج سفید در هیچ جایی ثبت نشده و برای جدایی احتیاج به هیچ اقدام خاصی نیست. میتونید با هم خونه یا همون شخصی که باهاش ازدواج کردین صحبت کنید، در مورد مسائل مالی و مسائل مربوط به خونه به یه نقطه مشترک برسید و بعدش از هم جدا شین.

جدایی در ازدواج سفید
جدایی در ازدواج سفید

جدایی بعد از ازدواج سفید معمولاً در ایران تأثیرات بدی رو به همراه داره و آسیب‌هایی رو به هر دو طرف میرسونه. در کشورهای دیگه به دلیل نگرشی که نسبت به این ازدواج وجود داره، معمولاً جدایی راحت‌تر اتفاق میفته. ازدواج رسمی بعد از ازدواج سفید در کشورهای دیگه رواج بیشتری داره. با این‌ حال پایان اغلب ازدواج‌های سفیدی که در ایران صورت میگیره جدایی و آسیب‌های روحی و روانیه.

ازدواج سفید بیشتر مورد استقبال جوانان هست یا ازدواج رسمی؟

ازدواج رسمی همون‌طور که از اسمش مشخصه به رسمیت شناخته میشه و در مراجع معتبر ثبت میشه. معمولاً افرادی که ازدواج رسمی میکنن نسبت به افرادی که ازدواج سفید رو انتخاب میکنن سلامت جسمی و روانی و حتی سلامت جنسی بالاتری دارن.

 مشکلات جنسی و آسیب‌های روحی در ازدواج سفید

ازدواج رسمی در اغلب موارد یک یا نهایتاً دو بار برای هر فرد رخ میده. اما ازدواج سفید ممکنه چندین و چند بار برای یک نفر اتفاق بیوفته. تعدد روابط و ازدواج تأثیرات منفی زیادی روی سلامت جنسی و روحی فرد میذاره. به‌طور مثال تعدد روابط جنسی احتمال اینکه یه فرد به بیماری مقاربتی مبتلا بشه رو خیلی بالا میبره. فردی که با چندین نفر ازدواج کرده معمولاً به‌خاطر مشکلاتی که تجربه میکنه، احساس سرخوردگی زیادی داره. درنهایت احتمال ابتلا به افسردگی در این شخص بالاست.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد