در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود

زمانی که شما برای ازدواج پیش مشاور میرین، مشاور قصد داره که چند مورد مهم رو در شما و شخصی که برای ازدواج در نظر دارید ارزیابی کنه. اگه براتون سؤاله که در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود، بهتره اول بدونید هدف مشاور از مطرح کردن این سؤالات چیه!!

مهم‌ترین اهداف مشاور شامل موارد زیر میشه:

  • داشتن اهداف مشترک
  • وجود تفاهم بین زوجین
  • تشخیص وجود اختلالات شخصیتی
  • ارزیابی سطح اجتماعی و فرهنگی و تعادل این مورد بین زوجین

در حقیقت مشاور میخواد با استفاده از اظهارات هر دو طرف و سؤالاتی که پرسیده میشه، میزان سازگاری زوجین رو بسنجه و بر اساس اون میتونه نظر بده که این زوج مناسب زندگی با هم هستن یا نه؛ شاید حالا درک کرده باشین که چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است.

به‌طورکلی خدمات مشاوره پیش از ازدواجی که در کلبه امن انجام میشه یه نوع روش درمانی و در واقع یه نوع تخصص درمانیه که معمولاً درمانگران خانواده و ازدواج، اون رو پیشنهاد میدن.

8 مورد از مهم‌ترین سوالاتی که در مشاوره ازدواج پرسیده میشود

مشاوره قبل از ازدواج یه موقعیت عالی برای زوجین به شمار میاد؛ چرا که اونها میخوان وارد یه تعهد طولانی‌ مدت به اسم ازدواج بشن و بهتره که با مشاورای این حوزه مشورت داشته باشن.

البته باید بدونید هدف اصلی این مشاوره کمک به هر دو طرف برای آمادگی درست در ازدواجه تا اونها رو از درگیری‌های زودهنگام و مسائل جدی‌ که وجود داره آگاه کنه.

حضور در جلسات مشاوره علاوه بر اینکه باعث میشه مشاور به عنوان یک شخص بی‌طرف به شما کمک کنه، باعث میشه که شما هم ذهنتون به دنیای جدیدی باز بشه و به‌ قول‌ معروف بدونید که با خودتون چند چندین.

در ادامه این مقاله به اینکه در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود اشاره کردیم؛ با کلبه امن همراه باشین.

مهمترین سؤالات مشاوره ازدواج
مهمترین سؤالات مشاوره ازدواج

 

1. بزرگ‌ترین مشکلات در راه ازدواج ما چه چیزهایی است؟

 اولین و مهمترین سؤال در مشاوره ازدواج در مورد مشکلات شماست. ممکنه که شما یا شریکتون دیدگاه‌های مختلفی در مورد وضعیت ازدواجتون داشته باشید. این سؤال رو از شریکتون بپرسید که فکر میکنه بزرگ‌ترین مشکلش در رابطه با شما چه چیزهایی میتونه باشه؟

گاهی ممکنه شما نگران مشکلات مالی و خیانت باشید در حالی‌ که همسرتون نگران مسائل اعتماد و اجتماعی شما باشه. با جواب‌هایی که از شریک عاطفیتون می‌شنوید نجنگید، بلکه با دقت به اون گوش کنید تا بتونید به درک متقابلی از هم برسید و به‌عنوان یک زوج بجای پسرفت در کنار همدیگه، رشد و پیشرفت کنید.


مقالات مرتبط:

معایب ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست


زمان آغاز مشکلات؛ یکی از سؤالاتی که در مشاوره ازدواج پرسیده می شود

آیا از زمانی که شما شخص مورد نظر را برای زندگی انتخاب کردید همه‌ چیز به‌ سختی پیش رفته؟ اگر می‌تونید لحظه یا زمانی را که رابطه شما دچار مشکل و اشتباه شده رو مشخص کنید یعنی می‌تونید برای حل این مشکل تلاش کنید؛ اما آیا این تصمیمی که گرفتین و فردی که به زندگیتون راه دادین، همون کسی هست که انتظارش رو داشتین؟

اگر نمی‌تونید زمان شروع این مشکلات را به‌درستی انتخاب کنید، بهتره به آخرین باری که واقعاً خوشحال بودید فکر کنید، در این صورت شاید بتونید از این امر به‌عنوان یک محرک برای ساختن زندگیتون و تصمیم‌گیری برای اون استفاده کنید.

مشکلات ازدواج
مشکلات ازدواج

2. انجام چه ‌کاری اعصابت را به هم می‌ریزد؟

یکی دیگه از سؤالاتی که در مشاوره ازدواج پرسیده می شود، این مورده. خیلی اهمیت نداره که چقدر در ازدواجی که کردین خوشحال هستید، هر دوی شما درنهایت باید یاد بگیرین که چطور باید با هم کنار بیاین؛ در این صورت در اغلب موارد حتی بدون درک اینکه چه‌کاری درسته یا غلط، همدیگرو درک می‌کنید.

از همسر یا شریک عاطفی تون مواردی که عصبیش میکنه رو بپرسید، بعد به این موضوع فکر کنین که چطور می‌تونید در حذف یا کاهش اون موارد گمکش کنید یا اونها رو اصلاح کنید؟

اگر شریکتون در مقابل انجام کارهای شما که اعصابش رو به هم میریزه، تلافی میکنه، علت این تلافی رو ازش بپرسید؛ چرا که توی هر بخش از مشاوره ازدواج، هدف نهایی رسیدن به سازش و یاد گرفتن مهارت حل مسئله هستش که به نفع هر دو طرف باشه.

3. چه چیزی رو در مورد همسر آینده‌تون بیشتر دوست دارین؟

تمرکز روی بررسی جنبه‌های مثبت زوج‌ها در مشاوره ازدواج بسیار مهم‌تر از پرداختن به سؤالات منفی در این جلسه است. به ویژگی‌هایی که باعث شده عاشق شریک عاطفی تون باشید فکر کنید؛ همچنین ازش بپرسین که در مورد شما چه چیزهایی رو بیشتر دوست داره.

این موضوع به هر دو طرف احساس ارزشمند بودن میده و میتونین با تلاش و پررنگ‌تر کردن اون ویژگی‌ها، علاقه و محبت بینتون رو بیش‌ از پیش گسترش بدید.

جالبه بدونید مهم‌ ترین نشانه های آمادگی برای ازدواج وقتی خودشون رو نشون میدن که همسر شما رفتارهایی از خودش بروز میده که مورد تأیید شماست.

4. آیا به همسرتون اعتماد دارین؟

اعتماد یکی از مؤلفه‌های مهم برای داشتن یه رابطه موفقه. اگه شریکتون به شما اعتماد نداره ازش علتش رو بپرسید.

حتی اگر خود شما بنا به علت‌هایی دیگه قادر به اعتماد به همسرتون نیستید، با اون صحبت کنید. اگه هرکدوم از شما توی اعتماد به شخص مقابل مشکل داره، در حضور مشاور در رابطه با اون موضوع با هم صحبت کنید.

اگه دروغ، خیانت یا هر چیز دیگه‌ای توی این زمینه باعث شده اعتماد خودتون به همسرتون رو از دست بدید، مشاور میتونه برای حل این مشکل خیلی کمکتون کنه. البته اگر خودتون هم مایل به سازش هستید و به ساخت مجدد زندگی فکر می‌کنید.

5. برای بهتر شدن ازدواجمون چه ‌کاری میتونم انجام بدم؟

یکی از سؤالاتی که در مشاوره ازدواج پرسیده می شود و شما هم هر روز باید از خودتون بپرسید، این سؤاله که برای بهتر شدن ازدواج مون چه کارهایی میتونم انجام بدم؟ همون‌طور که معمولاً انسان‌ها تمایل بیشتری به سرزنش کردن دیگران دارن تا درست کردن خودشون، این موضوع در زوجین هم دیده میشه.

واقعیت اینه که دو نفر زمانی میتونن زندگی خوبی رو در کنار هم تجربه کنن که هر دوی اونها برای بهبود شرایط ازدواجشون تلاش میکنن. حتی اگه تو رابطه‌ای یه طرفه هستین این سؤال رو از همسرتون بپرسید که برای بهتر شدن ازدواجتون چه کاری میتونین انجام بدید و همسرتون هم این سؤال رو باید از شما بپرسه.

سعی کنین به این سؤال صادقانه جواب بدین و تلاش کنین احترامی که برای شریکتون قائلید رو در این روند نشون بدین.

ازدواج موفق
ازدواج موفق

6. آیا ازنظر جنسی به خودتون شناخت دارین؟

اینکه در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود، بررسی مسئله جنسی هستش و زمان دقیق پرداختن به این موضوع رو خود مشاور تعیین میکنه که در کدوم جلسه بهتره به این موضوع پرداخته بشه. ممکنه مسائل جنسی مهم‌ترین موضوع یک ازدواج خوب نباشه اما یکی از مؤلفه‌های اصلی برای موفقیت یک رابطه است.

از صحبت در مورد مسائل جنسی در مقابل مشاور به هیچ‌ عنوان خجالت نکشین و راحت صحبت کنید؛ به‌ خصوص اگه این مسئله هدف اصلی از ازدواج شماست.

اگه در مورد احساسات خودتون در یک فضای آزاد بتونید صادقانه صحبت کنید با کمک مشاور میتونین صمیمیت خودتون و همسرتون رو بهبود بدین و پیوند زناشویی تون رو تقویت کنید.

اگر در مسائل جنسی از همسرتون خجالت بکشین، احتمال زیاد موفق نمیشید پیوند زناشویی تون رو مدیریت کنید. چرا که برای اکثریت افراد این موضوع اولویت مهم و ویژه‌ای داره.

سعی کنید در حضور مشاور از تمامی مسائل و مشکلاتی که در این‌ باره دارید صحبت کنید و راهنمایی‌های مشاور را در روابط جنسی تون به کار بگیرید.

7. چند سال بعد از ازدواج در چه موقعیتی قرار داریم؟

در مورد آینده‌تون با شریکتون صحبت کنید. دوست دارین در چند سال آینده در چه موقعیتی به لحاظ شغلی، مالی و اجتماعی باشین؟ اگه با همین روشی که زندگی می‌کنید ادامه بدین، مثلاً 10 سال آینده رشد چشمگیری دارین؟

اگر جوابتون به این سؤال منفی باشه، سؤال بعدی که در مشاوره ازدواج پرسیده می شود اینه که چه کاری باید برای برطرف شدن مشکلاتمون انجام بدیم تا بتونیم به اهدافی که تعیین کردیم به‌عنوان یک زن و شوهر و یا خانواده دست پیدا کنیم؟

در مورد این موضوعات صحبت کنید و سعی کنید به توافق برسید که بتونید یک مسیر درست رو به سمت هدف خودتون برنامه‌ریزی کنید.

پس جواب این سؤال که در مشاوره ازدواج چه سؤالاتی پرسیده می شود میشه گفت هر سؤالی که مربوط به ازدواج شماست. یعنی تصورات شما از آینده مهمه و ممکنه کوچیکترین موقعیت‌ها هم بعدها باعث ایجاد مشکل بشه؛ پس باید همه‌ چیز به‌ خوبی موردبررسی قرار بگیره.

8. واقعاً در مورد رابطه‌تون چه احساسی دارین؟

یکی دیگه از سؤالاتی که در مشاوره ازدواج مطرح میشه احساس شما به رابطه هستش. ممکنه شما احساس کنید که رابطه فعلی رو میشه نجات داد. اما در همین حال ممکنه همسرتون عکس این عقیده رو داشته باشه و تصور کنه برای نجات این رابطه خیلی دیر شده.

اگه شما موفق شدید که شریک زندگیتون رو به مشاوره راضی کنید و اون هم راضی شده پس هنوز هم علاقه داره که این رابطه درست بشه و چیزهای زیادی برای کار کردن باقی‌ مونده.

اما این مهمه که بدونین طرف مقابلتون توی این رابطه‌ای که دارین چه احساسی داره. آیا مداوم احساس پشیمونی یا احساس‌های بدی رو تجربه میکنه یا هنوز هم به خوب شدن اوضاع خوش‌ بینه و باور داره میتونید کنار هم این زندگی رو دوباره بسازید.

این 8 نمونه از نمونه سؤالاتی بودن که در مشاوره ازدواج و خدمات کلبه امن از زوجین پرسیده میشه.

البته که متناسب با نوع رابطه، نوع ازدواج و میزان اختلافات زوجین، حتی بسته به اینکه این جلسه در قبل یا در حین ازدواج برگزار میشه و نوع هر مشاور و سبکی که در پیش میگیره، ممکنه هیچ کدوم از این سؤالات از شما پرسیده نشه! یا تمامی این سؤالات رو از شما بپرسن.

به‌طورکلی باید به این نکته توجه داشته باشید که مشاور قصد طرفداری از هیچ‌ یک از شما رو نداره. فقط سعی داره با مشاوره و صحبت‌هایی که میکنه شما رو یک‌ قدم به سازش و درک متقابل از هم نزدیک‌تر کنه.


امیدوارم این مقاله بهت کمک کرده باشه. اگه راهنمایی بیشتر میخوای به واتساپ م پیام بده

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

 در جلسات زوج درمانی و مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی از زوج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

اینکه ازدواج سفید چیست و چه معایب و فایده ای دارد از موضوعات پر چالشِ

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد