فرمول رابطه زناشویی موفق (٢)

در مقاله ” فرمول رابطه زناشویی موفق (١) “، درباره حالت های مختلف رابطه زناشویی در قالب فرمول ٣ = ١ + ١ صحبت کردیم و گفتیم که هر کدام از حالت ها، چه ویژگی هایی دارند و بهترین نوع و حالت رابطه کدام است.

همین طور قول داده بودم که برای ایجاد بهترین حالت زناشویی و یک رابطه موفق، در مقاله بعد با جزییات بیشتر در کنارتون خواهم بود. پس با هم پر انرژی به سراغ مقاله” فرمول رابطه موفق ( ٢ ) ” می رویم.

فرمول رابطه زناشویی موفق

 
باید به عنوان یک زن و شوهر یاد بگیرید که در زندگی زناشویی، نه با شیب خیلی تند نه با آهستگی زیاد پیش بروید، بلکه با شیب ملایم و پیوسته حرکت کردن بهترین انتخاب است.

خیلی مهم است که رابطه مشترک شما (عدد ٣ )، پیوسته در حال تقویت باشد، نه اینکه مدتی از آن غافل شوید و بعد از آن شروع به تقویت پی در پی کنید.

رابطه مثل یک گیاه است و نیاز به رسیدگی مداوم و مرتب دارد تا سرزنده و شاداب بماند.
هر یک باید تلاش کنید که جایگاه خود را (عدد ١ )، در زندگی مشترک پیدا کنید و با احترام به همسرتان در کنار یکدیگر، بُعدسوم رابطه یعنی زندگی زناشویی تان را هم پرورش دهید.

تفاوت های زن و مرد


یکی از ابزارهای مفید ایجاد شیب ملایم این است بعضی از تفاوت های زن و مرد را به لحاظ ارتباطی درک کنید و بپذیرید که شما از دو جنس مخالف هستید.
شایداز لحاظ بینشی بگویید خب ما این مسئله را می دانیم که از دو جنس مخالف هستیم.
اما سؤال من این است پس اگر می دانید چرا گاهی یا اکثر اوقات مانند جنس خود از همسرتان توقع پاسخ دارید؟؟ لطفا کمی به جواب این سؤال فکر کنید.

حالا برای درست کردن این شیب ملایم لازم است بدانید که چطور و چگونه نیازهای خود (عدد ١ ) را برای همسرتان توضیح بدهید و همین طور بپذیرید که او نمی تواند همه چیز را در اختیار شما قرار دهد و شما هم نمی توانید هر چیزی را برای او فراهم کنید.حتی احساس دلسوزی و نگرانی هم بین زن و مرد متفاوت است. به این مثال توجه کنید:
زن ازدوستش که بیکار شده است، می پرسد که آیاکار پیدا کرده است؟ این پرسش از دید زن نشان دهنده همدلی و علاقه است و زن بدون اینکه الزاماً به دنبال یک راه حل باشد حرف خود را بیان می کند. در بین زنان اشاره به مشکلات خیلی مهم است، چون اساساً موجب تقویت دوستی و ایجاد تفاهم در رابطه می شود.


اما احتمالاً در چنین وضعیتی یک مرد به دوستش می گوید که مشکل بیکاری حل خواهد شد و بیشتر تمایل دارد که سریع به دنبال راه حل هایی باشد و آن ها را پیشنهاد دهد مثلاً؛ “من شماره دوستی را به تو می دهم که مدیر شرکتی است حتما برایت کار پیدا خواهد کرد”.حالا همین مرد در مقابل همسرش هم به بنا به جنسیت خود، دوست دارد برای اثبات دوستی و علاقه خود به او، البته از جنس مردانه، راه حل به همسرش دهد و این اصلاً به معنای بی تفاوت بودن به زن نیست.


در کل برای داشتن زندگی زناشویی آرام تر باید کمتر به دنبال عملکرد یکسان با هم باشید.بیان احساسات مثبت بین زن و شوهر

یکی دیگر از راه های ایجاد شیب ملایم در زندگی زناشویی، تبادل مثبت است. نباید اجازه بدهید که رابطه زناشویی شما به واسطه مسائل روزمره زندگی به سمت نابودی برود.

در واقع این مسئولیت، به عهده ی هر دو طرف رابطه است که مراقب کیفیت آن باشند. تبادل و بیان احساسات مثبت یکی از عوامل تضمین کننده دوام و رضایت در رابطه می باشد.
بیان احساسات مثبت در رابطه مانند دمیدن به آتش زیر خاکستر داخل شومینه است. پس سعی کنید به نیاز های همسرتان با احساسات مثبت تؤام با همدلی پاسخ بدهید حتی به شیوه ای ساده، چون با این کار، هم او احساس خوشبختی می کند وهم شادی و رضایت به زندگی مشترک تان تزریق می شود.

شاید این سؤال برایتان مطرح شود که پاسخ مثبت یعنی چه؟


بهتر است ابتدا ببینیم چند نوع پاسخ وجود دارد و خودتان بررسی کنید که بیشتر در رابطه از کدام نوع پاسخ استفاده می کنید.


چهار نوع پاسخ وجود دارد؛
  • پاسخ منفعل سازنده
  • پاسخ منفعل مخرب
  • پاسخ فعال مخرب
  • پاسخ فعال سازنده

  • با ذکر یک مثال بیشتر متوجه انواع پاسخ ها می شوید. فرض کنید که همسرتان از محل کارش ترفیع گرفته است و این خبر را با خوشحالی به شما می دهد.

  حالا اگر شما بدون هیچ شور و شوقی به او بگویید “برات خوشحالم”، در واقع پاسخ شما از نوع منفعل و سازنده است.

اگر بگویید: “خب بگذریم، برای آخر هفته برنامت چیه؟”، پاسخ شما از نوع منفعل مخرب است.


چنان چه بگویید: “این یعنی کمتر در خانه هستی؟”، پاسخ شما از نوع فعال اما مخرب است.


اما اگر پاسخ دهید: “خیلی برات خوشحالم” و این خوشحالی را در بدن و چهره خود نشان دهید و از او بابت سِمت جدیدش بپرسید، پاسخ شما از نوع فعال و سازنده است. چون هم به عدد یک همسرتان احترام گذاشتید و هم عدد یک خودتان را بصورت مثبت بیان کردید و در نهایت عدد ٣ یعنی رابطه را نیز تقویت کرده اید.

 پس متوجه شدید که هر چه پاسخ های از نوع فعال و سازنده بیشتر بین شما و همسرتان تکرار شود، رابطه با کیفیت تر و عمیق تر می شود.


مثال شومینه را که یادتان هست. همین الان به آتش زیر خاکستر در شومینه فکر کنید. باید از نزدیک مراقب باشید که خاموش نشود و اگر بیش از حد منتظر بمانید که خود خاکستر ها، باعث روشن شدن شومینه شوند، احتمالاً خاموش می شود. پس فقط کافی است کمی در آن بدمید تا دوباره شعله ور شود و این طور اصلاً نیازی به وقت گذاشتن زیاد برای روشن کردن شومینه نیاز نیست.
حالا در رابطه هم همین تبادل ها و بیان احساسات مثبت مثل دمیدن به آتش زیر خاکستر در شومینه استو بخاطر همین است که مدام باید تکرار شود تا آتش و گرمای رابطهد خاموش نگردد. چون در آن صورت زحمت زیادی باید بکشید تا دوباره این آتش شعله ور شود ( البته چنان چه انگیزه و توانی برایتان مانده باشد).

گفتیم که باید بدانید چگونه و چطور نیازهای خود را برای همسرتان توضیح دهید و آرام آرام به اثبات خود در زندگی زناشویی بپردازید.

توجه کنید که در بیان نیازهای خود ( عدد ١ ) این کار را با ملایمت و بدون عصبانیت انجام دهید و همین طور با همدلی به نیازها و خواسته های همسرتان احترام بگذارید ( یعنی عدد ١ همسرتان ).برای درک بیشتر، یک نمونه درخواست زن از شوهرش را مثال میزنم؛
مرد اغلب بخاطر شغل سنگینی که دارد شب ها خسته به خانهد می آید و نیاز دارد زودتر برای استراحت به رختخواب برود. در مقابل همسرش دیرتر می خوابد و دوست دارد در رختخواب کتاب بخواند و همین موضوع باعث می شود که مرد نتواند به خواب عمیق برود.
تصمیم میگیرد بجای غُر زدن و گله و شکایت، این موضوع را با همسرش در میان بگذارد و این گونه شروع می کند: “عزیزم می دانم که تو از مطالعه در رختخواب شب ها لذت می بری ( همدلی می کند )، اما من هم برای اینکه بتوانم صبح سر حال بیدار شوم احتیاج دارم زودتر بخوابم ( مرد نیازش را مستقیم بیان میکند)، ممنون میشم که در پذیرایی کتاب بخوانی ( درخواست سازنده و مثبت می کند)، این طوری من هم زودتر می خوابم و صبح سر حال و پر انرژی کنار هم صبجانه میخوریم ( هیجان مثبت خود را بیان می کند)”.شما می توانید با توجه به ویژگی های شخصیتی خودتان، از این روش کمک بگیرید فقط تلاش کنید که مواردی که داخل پرانتز اشاره شد را رعایت کنید. و این که سعی تان بر این باشد که در مطرح کردن خواسته های خود و فرایند گفتگو، هر دو احساس برنده شدن داشته باشید. مانند مثالی که مطرح شد و این احساس فقط با رعایت فرمول ٣ = ١ + ١ ایجاد می شود. اگر زن یا مرد بیش از حد به ارزش های خود، آن هم تا مرز خودخواهی پیش بروندیا اصلاً نیازهای خود را در رابطه در نظر نگیرند و فقط وقف رابطه شوند، وارد دو حالت نا متعارف رابطه می شوند یعنی حالت مستقل یا حالت همجوشی ( که در مقاله قبلی مطرح شد).

 

کمال گرایی در رابطه

لازم نیست همیشه همه چیزکامل باشد. کمال گرایی در رابطه اجازه نمی دهد که از لحظه و حال لذت ببرید.

پس بهتر است دست ازخیال پردازی بردارید. زندگی زناشویی هرگز هرگز صد در صد مثبت پیش نمی رود. باید بپذیرید که بخش های منفی و مشاجره ها هم در رابطه طبیعی هستند. به همین دلیل تکرار احساسات مثبت اثر این موارد طبیعی منفی را به حداقل می رساند.بعضی از زوج ها فکر می کنند که تعهد میان شان کافی است تا بتوانند به همسر خود نشان دهند که تصویر مثبتی از او دارند. در حالی که کاملاً باور اشتباهی است.

باور کنید که نوع دیدگاه شما در زندگی زناشویی بیشتر از خود زندگی تان می تواند رابطه شما را به سمت رشد یا بر عکس نابودی بکشاند.

 


امیدوارم که تا اینجا توانسته باشید از مطالب مقاله برای با کیفیت تر شدن رابطه تان استفاده کرده باشید . در ادامه روش های بیشتری را در قالب فرمول ٣ = ١ + ١ توضیح خواهم داد.


با ما همراه باشید…

 

 

 

 

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

معایب ازدواج سفید چیست
مقالات

معایب ازدواج سفید چیست

در مقاله ازدواج سفید چیست گفتم که در جلسات زوج درمانی یا مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج سفید چیست
مقالات

ازدواج سفید چیست

در جلسات زوج درمانی یا مشاوره قبل از ازدواج بارها پیش اومده که وقتی میپرسم

استرس قبل از ازدواج
مقالات

استرس قبل از ازدواج

بارها در بین مراجعینی که در پروسه ازدواج هستن و وارد جلسات مشاوره شدن، شاهد